Моніторинг витрат бюджетних коштів та антикорупційна діяльність в Польші

В рамках навчального візиту до Польщі представників Луганської та Донецької областей за підтримки ПРООН та уряду Польщі пройшли зустрічі у Варшаві  з організаціями державних органів влади, які займаються моніторингом витрат бюджетних коштів та антикорупційною діяльністю. Перша зустріч була з представниками Агентства публічних замовлень та Апеляційної Палати оскаржень.

Агентство публічних замовлень здійснює контроль за державними замовленнями та закупівлями. Системно проводить  роботу з контролю та дотриманням процедур прозорості, умов  проведення тендерів, виявлення порушень при складанні тендерної документації. Регулюється порядок закупівель  Законом Польщі  «Про публічні закупівлі». Закупівлі, які перевищують 30 тисяч євро, підпадають під дію цього закону та повинні проходити публічні тендерні процедури. Також Польща є країною Євросоюзу, прийняти вартісні межі ЄС 418 тисяч євро для товарів і послуг, 5 мільйонів  225 тисяч для робіт, якщо вартість робіт перевищує вказані суми, замовник зобов’язаний опубліковувати інформацію у загальноєвропейському електронному  журналі, що дає можливість підрядникам зі всіх країн Європейського Союзу на рівних умовах приймати участь у конкурсах.

 

 

Свої повноваження по контролю за публічними закупівлями Агентство реалізує через:

  • проведення постійної планової та позапланової роботи з контролю закупівель;
  • звернення громадян, органів державної влади та громадських організацій;
  • на підставі інформації, яка розміщена у бюлетені закупівель.

За результатами моніторингу Агентство має право накласти штраф, зробити рекомендації щодо усунення недоліків, звернутися до Апеляційної палати за скасуванням рішення тендеру.

Апеляційна палата оскаржень приймає скарги від державних органів влади та підрядних організацій щодо проведення або результатів тендеру. Маючи штат 50 юристів, палата щороку розглядає близько 3 000 скарг та є першою інстанцією вирішення таких спорів. Апеляційна Палата має право відхилити скаргу, рішенням визначити порушника, відмінити торги. За подання скарги береться плата від 1 700 євро до 4 700 євро в залежності від послуг та суми конкурсу. За результатами розгляду справи платником збору буде той, хто програв. Рішення Апеляційної Палати може бути оскаржено у суді, за офіційною статистикою до суду звертаються близько 7% учасників  процесу.

У Польщі відсутня електронна система закупівель. Тому в переважної більшості документи подаються у паперовому вигляді, що значно ускладнює процеси моніторингу. Україна зробила крок в цьому напрямку, натомість Україна, маючи електронну систему закупівель, не має спеціалізованих державних органів влади, які професійно та системно могли б здійснювати моніторинг закупівель, приймати рішення щодо проведення та результатів тендерів.

Наступна зустріч проходила із представниками Вищої палати контролю Польщі. До повноважень Вищої палати контролю входить контроль за використанням державних коштів та дуже широкий спектр пов’язаних з цим питанням напрямкам. Палата контролю має відділення по всій Польщі та штат працівників 1 700 чоловік. Маючи контролюючу функцію, діяльність Палати контролю направлено не на виявлення конкретного хабарника, чи порушника. Діяльністю Палати контролю є аналіз причин та наслідків, розробка програм та змін до законодавства задля уникнення нецільового, неефективного, недоцільного використання державних коштів та майна. Палата контролю може проводити контроль та аналіз роботи всіх структур, які використовують державні кошти та майно від міністерств до окремої школи. Заснована Палата контролю у 1919 році є однією зі старіших та  авторитетніших структур у Польщі, за цей час там працювало багато цікавих, дієвих, цілеспрямованих людей, однин з них – Лех Качинський, президент Польщі в 2005 – 2010 роках, який з 1992 р. по 1995 р. був головою Вищої палати контролю.

Важко порівняти Вищу палату контролю з українськими інституціями, найбільш близька інституція за своїми функціями – це Рахункова палата Уккраїни.

 

 

 

Нас зустрічали дуже добре та охоче відповідали на наші питання, яких, до речі, було немало.

 

 

 

Є. Потоцький, голова ГО “Моя Новопсковщина”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *