Навчальний візит представників громадських організацій Луганської та Донецької областей до Польщі в місто Лодзь

Продовжуючи розповідати про навчальний візит до Польщі представників Луганської та Донецької областей, організованого ПРООН та Урядом Польщі, мова піде про місто Лодзь (сайт https://uml.lodz.pl), яке третім  за величиною містом у Польщі з населенням  800 тисяч  чоловік. Лодзь – це місто промисловців, де розвиток промисловості почався з 1820 року. 1999 року у Польщі пройшла адміністративна  реформа (децентралізації),  в рамках якої Польща була поділена  на 16 воєводств. Одним з воєводств є Лодзьке воєводство, до якого входять 21 повят та 3 міста.

Перша зустріч була з представниками Юридичного департаменту міської ради Лодзь, на якій обговорювались питання публічних закупівель, впливу державних органів влади на місцеве самоврядування, плани на майбутнє з покращення роботи органів місцевого самоврядування. Завдяки проведеній адміністративній реформі місто Лодзь отримало значну кількість коштів, яка у вигляді податків повертається до місцевого бюджету. Після вступу Польщі до Європейського Союзу до місцевих коштів добавилися кошти Європейського Союзу, та при цьому піднялися вимоги до органів місцевого самоврядування щодо їх розподілу і використанню. Зі сторони держави цей контроль здійснюють Агентство публічних закупівель та Вища палата контролю, які контролюють дотримання процедур та законів під час проведення тендерів, закупівель. Але державні органи влади не мають вплив на напрямки чи потреби витрачання коштів органами місцевого самоврядування (в рамках законів Польщі, звісно). Громада сама вирішує, що їм і де потрібно будувати та ремонтувати. Тому при міській раді міста Лодзь створено відділ, який займається закупівлями, він зазнає певних труднощів в своєї роботі з-за великих обсягів закупівель та певних кадрових проблем. Для вирішення цих проблем в планах міської ради Лодзь створити центр публічних замовлень, який буде обслуговувати місцеві установи та організації, таким чином мають намір вирішити проблеми з пошуками спеціалістів по закупівлям для кожної установи та організації, підняти якість в оформлені публічних замовлень.

 

 

Наступні дві зустрічі  є прикладами роботи міської ради Лодзь з інвестиціями та розбудови інфраструктури міста. Управління міськими інвестиціями створено міської радою для реалізації різних проектів, які фінансуються спільно з Європейським Союзом, переважно ці проекти направлені на покращення інфраструктури міста. Один з таких великих проектів по ревіталізації (ревіталізація – максимально залишити історичну спадщину з впровадженням нових підходів по доступності, екологічності, з використанням новітніх технологій та матеріалів) вулиць, управління реалізує з кінцевим терміном 2022 рік. Половина вулиць вже пройшли ревіталізацію, управління виступає головним координатором цього проекту, замовляє проекти, формує ідеї, укладає угоди з постачальниками послуг і товарів. В процес розробки ідеї (як повинна виглядати вулиця), максимально залучаються місцеві мешканці шляхом опитування. Також місцевий бізнес зацікавлений в ревіталізації вулиць: покращується доступ до магазинів, кав’ярень, салонів, місцеві мешканці та гості міста більше часу проводять на вулицях міста, користуючись послугами підприємців.

 

 

 

Друга зустріч відбулася на базі аеропорту Лодзь імені Владислава Реймонта, який знаходиться в 6 кілометрах від міста (сайт  http://www.airport.lodz.pl).  Аеропорт має три термінали, які  відкривалися по черзі з 1997 по 2012 роки. Відбудовані термінали значно розширили можливості аеропорту, але тут місцева рада (на балансі якої знаходиться аеропорт) і керівництво аеропорту, зіткнулися з проблемою використання існуючого потенціалу. Відновлення такої інфраструктури потребує нових менеджерських рішень по залученню авіакомпаній, збільшенню пасажиропотоку, подолання конкуренції з аеропортами Варшави. Сьогодні це є спільне завдання органів місцевої влади міста Лодзь та керівництва аеропорту. Спільно вони шукають шляхи максимально використовувати потенціал аеропорту, надають можливість розвиватися аероклубам, залучають екскурсії, виробляють різні брендові речі (нам подарували фірмові шкарпетки). Міська рада активно працює на підняття туристичної привабливості міста, реалізовуючи інфраструктурні проекти.

 


 

 

Остання зустріч була з представниками департаменту інфраструктури Лодзького воєводства (обласного), на який було представлено проект, який впроваджується за допомогою коштів воєводства, міських (повятів) і Європейського Союзу. Проект направлено на розвиток залізничного сполучення в межах самого воєводства та між іншими воєводствами Польщі. В проекті передбачена поступова модернізація залізничних станцій, оновлення залізничного транспорту, підвищення якості перевезень за доступну вартість. Це великий проект, в рамках якого утворено  компанію ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA («Лодзька агломераційна залізнична дорога» (сайт https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna), де 100% власниками є рада лодзького воєводства.

 

 

На балансі компанії знаходяться поїзди та інфраструктура для їх обслуговування. Збудовано новітнє депо, в якому можна проводити майже всі роботи з ремонту поїздів, мийки та інше технічне обслуговування.

Перед цією компанією стоїть теж доволі непросте завдання, конкурувати на ринку перевезень з приватними компаніями, тому проводиться постійна робота по удосконаленню послуг перевезень та оновленню матеріально-технічної бази.

 

 

Неможливо передати весь той обсяг інформації, який ми отримали під час відвідування міста Лодзь, емоції місцевих органів влади та Лодзького воєводства, які горять проектами та розвитком рідного краю. За посиланнями в тексті ви зможете знайти більш детальну інформацію за вказаними напрямками.

Виражаємо вдячність ПРООН за добре організований навчальний візит, а польській стороні – за теплий прийом!

 

 

 

Є. Потоцький, голова ГО “Моя Новопсковщина”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *