Донбас закарбований: в Києві презентували проект про сімейні фотоісторії

29 листопада в просторі «Ізоляція» (проект «Донбаські студії») пройшла презентація візуально-антропологічного проекту «Донбас – сімейний фотоархів». Його представили голова Арт-резиденції «Плюс/Мінус» (Сєвєродонецьк) Катерина Сірик і незалежний дослідник з Санкт-Петербурга Вадим Лур’є. 

У лютому 2018 року почалася експедиція трьома сусідніми містами Луганської області – Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Рубіжне. Завдання полягало в тому, щоб знайти й оцифрувати домашні фотоархіви місцевих жителів і створити з них базу даних.

«У фотоархівах з’єднується сімейне (приватне) і публічне. Межу між ними не завжди видно. Це результат ідеологічної побудови суспільства і життя в XX столітті. Все це дозволило нам зафіксувати та проаналізувати культуру, історію та соціально-політичні аспекти життя Луганського регіону».

За словами Вадима Лур’є, тема пам’яті та постпам’яті Донбасу не просто актуальна, але і болюча для багатьох, як в Україні, так і в Росії.

«Проблема пам’яті цього регіону політизована, вона обростає всілякими спекуляціями і протилежними твердженнями. І це не просто різні думки – це одна з ідеологічних основ конфлікту на сході України. Сімейні архіви жителів Донбасу можуть послужити джерелом об’єктивного уявлення про людей, які тут жили і живуть зараз”, – вважає дослідник.

У планах проекту на 2019 рік – серія виставок і дискусій у містах, задіяних у проекті, і в інших регіонах України, музеїфікація фотоархіву, створення онлайн-бази.

До Києва презентація проекту відбулася на міжнародному семінарі «Війна, фотоархіви та темпоральність культурної спадщини», який проводив Інститут історії мистецтв Макса Планка у Флоренції, на міжнародному семінарі «Міські ландшафти пам’яті: конфлікти та трансформація», проведеного Центром незалежних соціологічних досліджень у Берліні, а також на прес-конференції в сєвєродонецькому Кризовому медіа центрі «Сіверський Донець».

Більше інформації про проект “Донбас – сімейний фотоархів” тут: http://donbasphotoarchive.tilda.ws/ru і в Facebook: https://www.facebook.com/pg/donbasfamilyphotoarchive/

Якщо ви хочете поділитися своєю сімейною фотоісторією, а також з інших питань, зв’яжіться з нами: donbasphotoarchive@plusminus.org.ua, (099) 944-68-03.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *