Люди, яких юридично не існує. Особи без громадянства в Україні

Ще у минулому 2020-му році було прийнято Закон, яким встановлено процедуру визнання особою без громадянства в Україні. Документ було розроблено спільно громадськістю, міжнародними організаціями та народними депутатами. Проте де-факто новоприйнятий закон не є дієвим через відсутність порядку розгляду заяв про визнання особою без громадянства, який у свою чергу має регулюватись ЗУ «Про адміністративну процедуру» № 3475, що досі знаходиться на стадії підготовки до другого читання.

Прийняття відповідних законів дозволить вирішити проблему безгромадянства в Україні. За оцінками УВКБ ООН, станом на 2020 рік в Україні проживають близько 40,000 осіб, що не мають жодних документів.

Особа без громадянства (ОБГ) – це людина, громадянство якої не визначене або не підтверджене офіційно жодною з визнаних країн світу. Тобто, простіше кажучи, така людина або взагалі не має паспорту громадянина, або ж, в окремих випадках, офіційно зареєстрована особою без громадянства у країнах, де існує така правова процедура (англ. “Stateless determination procedure”).

Незареєстровані ОБГ стикаються з різними проблемами протягом усього свого життя. Наприклад, вони не можуть працювати офіційно, виїздити за кордон, подорожувати, їхні права не захищені, адже вони існують лише фізично, але поза правового поля.

Люди без громадянства можуть робити свій внесок в розбудову держави, бути включеними в суспільство, сплачувати податки. Наразі вони є невидимими для державного апарату та неіснуючими у правовому полі, а їхня точна кількість може бути набагато вищою за відому цифру.

Ось історії деяких людей, що отримали правову допомогу від юристів нашого Фонду:

° Без дому, без громадянства та майже без зору. Історія Олександра
° Історія Павла. 17 років з паспортом неіснуючої країни
° Паспорт до дня народження
° Історія Марії. Коли держава не помічає твого існування
° Історія Олени: 30 років без громадянства через відсутність прописки у 1991

З повагою, комунікаційний відділ БФ «Право на захист»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *