Про перейменування населених пунктів Міловського району

На нараді з керівниками підприємств, установ та організацій району, що відбулася в райдержадміністрації 3 серпня 2015 року, серед інших питань розглянуто стан виконання на території району Закону України від 9 квітня 2015 року № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який набрав чинності 21 травня 2015 року.

Цим законом, який скорочено називають «про декомунізацію», передбачається в установленому порядку здійснити демонтаж пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 19321933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов’язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України; перейменувати міста, райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, села, інші об’єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об’єкти, назви яких містять символіку комуністичного режиму.

Згідно із законом «Про декомунізацію» районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування необхідно у шестимісячний строк з дня набрання його чинності в установленому порядку провести громадські слухання, подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо перейменування населених пунктів, демонтувати пам’ятники, перейменувати вулиці, провулки, інші об’єкти топоніміки населених пунктів, географічні об’єкти.

У разі якщо протягом встановленого строку не будуть подані пропозиції щодо перейменування населених пунктів та районів, відповідне рішення про їх перейменування прийматиме Верховна Рада України на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.

На виконання закону Верховною Радою України розроблено проект постанови від 03.06.2015 № 2996 «Про перейменування населених пунктів Луганської області». Український інститут національної пам’яті підготував відповідний висновок. Відповідно до проекту постанови Верховної Ради України в Луганській області пропонується перейменування 19 населених пунктів.

Загалом, інститут підтримує необхідність перейменування населених пунктів Луганської області, назви яких містять у собі символіку комуністичного тоталітарного режиму. Немає застережень до перейменування та повернення історичних назв таким населеним пунктам нашого району:

село Червона Зоря Ми-кільської сільської ради на Козацьке. Населений пункт засновано у 1929 р. як хутір Во-рошилова, з 1937 р. має назву Червона Зоря;
село Дзержинське Ново-стрільцівської сільської ради Міловського району на Стрілецьке. Населений пункт засновано у 1932 р. як селище 1-го відділення держконезаво-ду № 60 ім. Дзержинського (нині Державне підприємство «Стрільцівський кінний завод № 60»), у 1951 р. отримало існуючу сьогодні назву.

Водночас у науковців виникають запитання до поданих облдержадміністрацією пропозицій щодо перейменування окремих населених пунктів області. У нашому районі запропоновано перейменувати село Червона Зірка Великоцької сільської ради у Потьомкінсь-ке. Відомо, що до 1928 р. населений пункт існував як хутір Березово-Ярськ, тому, на думку вчених, доцільніше повернутися до історичної назви села.

Разом із громадськими обговореннями, що тривають стосовно перейменування населених пунктів і підпадають під компетенцію Верховної Ради України, селищною та сільськими радами району визначається механізм, відпрацьовується алгоритм дій щодо перейменування вулиць, провулків, площ населених пунктів району. Зазначені питання розглядаються на виконкомах і сесіях рад.

Стосовно пам’ятників, які знаходяться на території району та підлягають демонтажу, управлінням культури, національностей та релігій облдержадміністрації визначено перелік цих об ’ єктів. Так, втратили статус пам’яток історії та культури скульптура В.I.Леніна на території
Міловської гімназії, бюст К.Марксу в Міловській загальноосвітній школі, бюст М.В.Фрунзе в селі Микільсь-ке, пам’ятник В.І.Леніну в селі Зориківка. Пам’ятник Леніну в селі Морозівка фактично відсутній.

Питання демонтажу та місця зберігання цих пам’яток вирішується Міловською селищною, Зориківською, Микільсь-кою та Морозівською сільськими радами після обговорень з громадськістю.

На державному рівні розглядається питання щодо створення центрального музейного комплексу під відкритим небом, у якому передбачається розмістити об’єкти тоталітарного режиму. Міністерством культури України запропоновано місце розміщення комплексу на території Національного музею архітектури та побуту в Пиргово у м. Києві.

Усе описане вище стосується виконання закону рай-держадміністрацією та органами місцевого самоврядування через прийняття відповідних рішень. У цій статті не йде мова про витрати, які необхідні у зв’язку з перейменуванням населених пунктів, вулиць (переоформлення реєстраційних, паспортних документів, зміну табличок, дорожніх знаків, інше), демонтажем пам’ятників та джерела цих видатків. Хоча про все це мали подбати народні обранці, приймаючи закон.

О. Сидоренко, керівник апарату Міловської райдержадміністрації

Джерело: газета “Слово Хлібороба”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *