Мирне небо над головою, … або Таємниці та парадокси місцевої влади

Час летить. Світ невпинно змінюється, змінюємось і ми під впливом різноманітної інформації, нових відкриттів, можливостей. Хтось лякається змін, його задовольняє жити «як раніше», але розвиток суспільства не спинити, як не спинити старість… Лише відчуття правди та справедливості загострюються, бо це вічні істини, основа розвитку, людського спілкування. Але у житті є надія – народження нового!

Лише наша місцева влада дивує своєю незмінністю, як прізвищ, так і поглядів та методів зомбування виборців, перекручуванням фактів на свою користь, небажанням здійснення реальних змін для людей. Депутати району живуть своїм життям, створюють новий «закритий клуб» за інтересами та преференціями.

Останнім часом в житті району трапилось чимало подій: відкритість сесій, поіменне голосування, відзначення чорнобильських подій, День пам’яті та примирення, День Перемоги, День вишиванки, останні дзвоники та інше. Лише неоголошена війна не закінчилась… Живемо з відчуттям тривоги. Все це так чи інакше потребує осмислення.

У квітні відбулася чергова сесія районної ради, яку головний редактор газети «Перемога» назвав «сесією з елементами Майдану». Дякувати за порівняння. Я б назвала цю сесію з елементами антимайдану, у якому колись редактор у Києві узяв участь і емоційно оспівав у своїй (не нашій з вами) газеті. Нагадую, що активісти району, до яких приєднались громадські активісти декількох сусідніх районів, у яких місцеві депутати давно визнали Росію агресором, прийшли на сесію районної ради, щоб підтримати звернення представників партій Блоку П.Порошенка та «Батьківщини» внести на розгляд сесії питання щодо підтримки звернення Верховної Ради України до ООН про визнання Російської Федерації державою-агресором через події в Луганській і Донецькій областях (я думаю, що усі громадяни району знають, що саме Росія після Криму створила воєнний конфлікт на Донбасі, заманивши людей «світлим» радянським минулим). Усі знають, але наші депутати вперто уникають розгляду цього питання. Чому? Давайте поміркуємо разом. Виконують політичне замовлення, бояться, що і тут будуть окуповані території, чинять спротив центральній владі, бояться визнавати, що деякі з них цю саму агресію накликали?!

Головний редактор газети «Перемога» дуже широко описав події цього дня та передумови цих подій, не забув написати і про те, що і йому хтось з активістів дорікнув за його позицію. І він «віддячив» тим, що, маючи одноосібне право, оприлюднив у газеті свої емоції та ставлення. Це, як бій не за правилами. Іншим громадянам з активною життєвою позицією на сторінки газети допуску немає. Ганьба! А редактор, якщо він дбає про свою честь та совість, та повагу до газети, закликаючи когось діяти демократично, по-європейськи, міг би просто проаналізувати ситуацію і спробував би без упереджень довести громадянам району: Росія – агресор чи навпаки. А натомість лише критика дій активістів, емоції, що депутатам не дають працювати, тому в районі може бути катастрофа – невідремонтовані лікарні та будинки культури, які роками занепадали, а він мовчав про це. Ганьба!

Редактор міг би разом з волонтерами та декількома молодими депутатами ради, які повинні захищати країну, кордони, незалежність, мир, жінок, сім’ї, відвідати лінію розмежування або «фронт» по-народному, поспілкуватись з депутатами Станиці–Луганської, які швиденько, після обстрілів їхнього району з російської території, визнали Росію державою-агресором, а потім чесно про це розповісти на сторінках газети. Можна було б ще й до Луганська з’їздити, розповісти нам, як воно там живеться, чому люди на розбитому мосту, під дощем, снігом та спекою стоять у величезних чергах до «фашистської» України у Станиці-Луганській. Можливо, редактору «Перемоги» страшно їхати, чи коштів нема? Волонтери допоможуть, звертайтесь!

Але питання стоїть ширше. Депутати «Опоблоку» та «Нашого краю» обрали головою районної ради людину, яка у якості депутата Луганської обласної ради в березні 2014 року підписала постанову-звернення депутатів-регіоналів щодо невизнання нової влади у Києві після ганебної втечі «новоствореного вождя» Януковича та з погрозами звернутись за допомогою до «братнього сусіда» Росії. Текст постанови було оприлюднено, Росія почула, війна розпочалася. Тепер вони війни не визнають, розповідають на мітингах про мирне небо. Як це можна назвати? Цинізм, нагла брехня, зомбування достатнім чином необізнаних громадян? І тепер ця людина збирається балотуватись до Верховної Ради від «Опоблоку» по 114 округу на вільне місце, яке займав депутат Юрій Гарбуз. Невже люди не бачать вовка у «овечій шкірі»?

Далі. Редактор разом з редакційною колегією, у яку входять ті ж самі представники “Оппоблоку” та «Нашого краю», у своїй статті про сесію квітня бідкаються, що треба думати про проблеми громадян, а не тиснути на бідних депутатів та не займатись політикою.

Хочу коротко ознайомити з інформацією, яку отримала Громадська рада при Новопсковській райдержадміністрації від Новопсковської районної ради за підписом її голови Б.Лебедєва з питань саме роботи ради та депутатів з виборцями, та з соціальними проблемами виборців. Це найяскравіший показник того, чи потрібні ми владі.

Громадська рада звернулась ще у березні до районної ради з проханням надати інформацію та оприлюднити її для широкого загалу про закріплення місцевих депутатів за округами, часи та місця їх прийому виборців. Наприклад, депутат Верховної Ради Ю.Гарбуз мав свого представника в районі, визначене місце прийому громадян, декілька разів був на окрузі і коротко звітував про свою діяльність.

Лише через місяць була надана відповідь на звернення, після неодноразового нагадування про неї. Відповіли у раді, що про округи депутатів треба питати у виборчій комісії, про часи і місця можливих зустрічей виборців з депутатами не повідомлено взагалі. Але представники опоблоку, мабуть, забули, що 6 чи 7 їхніх обраних депутатів відмовились від мандатів і на їхнє місце в раду прийшли депутати з інших округів і меншим рейтингом довіри громадян та списки депутатів ради виборчою комісією формувались за партійною належністю.

Отже, як і де можна зустрітись з районним депутатом та розповісти про проблеми чи отримати підтримку, наприклад, жителям с.Донцівка чи с.Осинове, невідомо. Я вже не говорю про їхню звітність.

Було також звернення з пропозицією припинення фінансування програми «Почесний громадянин Новопсковщини» і кошти, передбачені на оздоровлення 10 почесних громадян району у сумі 34 тис. грн., направити на підтримку онкохворих громадян району. Надана відповідь головою ради, що законних підстав припинення фінансування даної програми немає, допомога онкохворим надається через Комплексну програму соціального захисту населення на 2016-2020 роки. Дивно. Підтримка тяжкохворих та осіб, які опинились в складних життєвих обставинах передбачена програмою допомоги особливо потребуючих громадян, якою заплановано всього 30 тис.грн. на усіх хворих та особливо нужденних сімей району. Отже, в цьому питанні можновладці навіть не замислювались над пропозицією, надали формальну відповідь. І надалі одні так і будуть оздоровлюватись за кошт району, а інші так і будуть залишатись наодинці зі своїми проблемами. Дякуємо, «шановні»!

Було питання також щодо витрати коштів у 2014-2015 роках по Комплексній програмі соціального захисту населення, зокрема 65 тис.грн. в 2015 році на лікування та харчування ветеранів та інвалідів в Новопсковському РТМО. Питали конкретно: скільки громадян, та хто з ветеранів, та у якій сумі отримали допомогу по програмі. Тут взагалі незрозуміла таємниця. Районна рада надала відповідь, що звітність по даній програмі готує управління соціального захисту населення. Начальник управління соцзахисту населення І.Гаркавченко на це повідомила, що хто лікувався, з яких міркувань відбувався відбір кандидатів для лікування серед ветеранів вирішував головний лікар Новопсковського РТМО. На одному з засідань Громадської ради з головним лікарем РТМО у 2015 році на це питання була надана взагалі така смішна відповідь – а ви хто такі, щоб мене запитувати (виявляється, жителі району не можуть питати керівників комунальних чи бюджетних установ з приводу їхньої діяльності!?). І питання, хто лікувався за бюджетний кошт – лікарська таємниця. На це ж саме запитання, хто і за якими критеріями лікувався за рахунок коштів місцевого бюджету, заступник голови райдержадміністрації О.Скороход, який курирує цей напрямок роботи, відповів, що прізвища, тих, хто лікувався, ніхто не назве. Отак! Райдержадміністрація розробила програму, районна рада затвердила, платники податків сплатили податки, фінвідділ дав добро на їх перерахування, лікарня використала невідомо як! Спитати ні в кого. Корупція! Може вони там самі і лікуються безкоштовно! Цікаво, що на запит Громадської ради, кому безкоштовно доставляється газета «Перемога» за цією ж програмою, чомусь райрадою, а не управлінням соцзахисту населення, були спокійнісінько надані списки одержувачів.

Громадською радою запропоновано райдержадміністрації найскоріше внести зміни до даної програми, передбачивши критерії відбору ветеранів та інвалідів для безкоштовного лікування та харчування у лікувальних закладах району, адже в 2016 році програмою передбачено 892 тис.грн. коштів за даним напрямком. До речі, програмою таки передбачено надання інформації розпорядниками бюджетних коштів звітів з виконаної роботи управлінню соцзахисту населення. Чому ж звіту з деяких питань не надано? Таємниця.

Громадською радою при Новопсковській райдержадміністрації надана пропозиція районній раді також про розгляд на сесії ради звіту про діяльність Новопсковського РТМО, якість медичного обслуговування населення району. Що ж відповіли ті, хто «бореться» за наше з вами краще життя. А ось що: питання про діяльність Новопсковського РТМО, якість медичного обслуговування населення ніхто з депутатів, постійних комісій і голова ради та райдержадміністрації на порядок денний сесії не виносили, а більше ніхто не має права виносити. Отже, їм це не потрібно, бо вони, можливо, лікуються безкоштовно, а ми звернутись до депутатів не можемо, бо відсутній їхній розподіл по округам та невідомі часи, дні та місця прийому. Парадокс.

Питання: чи потрібні можновладцям району проблеми людей? Відповідь надайте самі…

С. Хомутянська, жителька смт Новопсков, член Громадської ради

при Новопсковській райдержадміністрації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *