Оздоровимо нашу районну медицину разом. Новопсковська стоматологія

Громадська організація «Моя Новопсковщина» в рамках проекту «Оздоровлення медицини» за сприянням міжнародного фонду «Відродження» продовжує дослідження  організації роботи по охороні здоров’я громадян району. Наголошуємо, що наша організація не ставить під сумнів професійні якості медиків лікарні,  а  лише аналізує ступінь якості організації, доступності, відкритості, ефективності, повноти виконання обов’язків працівниками медичного об’єднання, що так необхідно кожному члену нашої громади.

Нагадуємо, що за організацію роботи лікарняних закладів району відповідає районна рада, яка визначає керівників закладів охорони здоров’я, які повинні забезпечити виконання завдань, поставлених перед медичним закладом відповідно до законодавства, виділяє кошти для утримання  приміщень, які належать усім громадянам району, кошти для оплати праці персоналу, організації діяльності за рахунок коштів платників податків району.

Вважаємо, окремою і важливою темою для всіх  є тема лікування зубів – стоматологія, адже захворювання зубів завжди були найпоширенішими хворобами людини.

У Вікіпедії (сучасній електронній енциклопедії) значиться, що стоматолог – це лікар, який присвятив свої знання і вміння профілактиці та лікуванню захворювань порожнини рота та щелепо-лицьової частини тіла людини.

Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професійних працівників охорони здоров’я 2012 року, лікар-стоматолог повинен вміти: проводити обстеження стоматологічного хворого, застосовуючи основні та допоміжні методи; проводити диференційну діагностику основних стоматологічних захворювань; діагностувати аномалії розвитку зубів, деформації щелеп та прикусу; діагностувати захворювання слинних залоз; застосовувати різні види знеболювання за показаннями, проводити терапевтичне, ортопедичне, хірургічне лікування і здійснювати при наявності відповідних показань профілактику таких захворювань у дорослих та дітей. Отже, наші лікарі – стоматологи мають право здійснювати лікування, куди входить пломбування та відновлення зубів, видалення зубів, протезування. Обстежувати та проводити профілактичні заходи – обов’язково. Що ж маємо?

За штатним розкладом Новопсковського РТМО  передбачено 12 посад лікарів та 4 зубних техніка: а саме , у тому числі стоматологи в с селах Піски, Донцівка, Кам’янка та селищі Білолуцьк:

 • лікар-стоматолог-терапевт 0,5 ставки 1 256 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог – 1 ставка 2 690 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог-терапевт – 1 ставка 2 423 грн/міс.;
 • лікар –стоматолог – 1 ставка 2 690 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог – 0,5 ставки 912 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог – 0,5 ставки 1 078,5 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог – 1 ставка 2 512 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог- 0,5 ставки 1 211,50 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог -1 ставка 2 512 грн/міс.;

у тому числі знаходяться на так званій  «госпрозрахунковій організації праці» в Новопскові та  в Білолуцьку, отримуючи зарплату зі спецфонду (за платні послуги зубопротезування):

 • лікар-стоматолог-ортопед 0,5 ставки 1 345 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог-ортопед 0,5 ставки 1 211,5 грн/міс.;
 • лікар-стоматолог-ортопед 0,5 ставки 1 211,5 грн/міс.;
 • технік зубний – 1 ставка 1 943 грн/міс.;
 • технік зубний – 1 ставка-1 718 грн/міс.;
 • технік зубний – 1 ставка 1 943 грн/міс.;
 • технік зубний – 1 ставка 1 884 грн/міс.;

Працюють лікарі-стоматологи з 08 години до 14 години щодня, окрім деяких спеціалістів, які працюють на умовах неповного робочого часу.

Жодного підприємця серед  лікарів-стоматологів чи зубних техніків в наших лікарнях немає. Всі працюють за кошт місцевого бюджету та безкоштовно користуються загальною власністю громадян – приміщеннями лікарень та фельдшерсько-акушерських пунктів з опаленням та освітленням.

В Новопскові, в той же час, є 3-4  приватні стоматологічні кабінети, та один у Білолуцьку, що є добре, та багато жителів нарікає на необов’язковість приватних лікарів, недотримання ними призначених часів прийому. Частина наших жителів  обирає лікування та протезування у Старобільську, Рубіжному, Северодонецьку, бо вважають, що там і привітніше відносяться, і вчасно приймають, і якість інша, та й ціни можна знайти кращі. Навіть деякі працівники нашої лікарні повідомили, що самі лікуються поза межами рідної установи.

Що ж заробив отакий контингент лікарів для себе та лікарні? Аж 68 тис.грн за рік! На заробітну плату, хоча б на мінімальну ставку, не вистачає отим госпрозрахунковим посадам. Навіщо ж тримати стільки ставок, якщо вони себе не окуповують, але на роботу працівники справно ходять? Над цим треба думати керівництву та власнику лікарні, бо ми здогадуємось, що люди просто працюють на себе, використовуючи основні засоби лікарні, які належать простим громадянам району. Корупція!

Яке навантаження мають лікарі-стоматологи поліклініки? Відповідно до вимог, на 10 тис. населення повинно бути 4 посади лікаря такого спрямування. В нашому районі зареєстровано 35 тис. чоловік, але проживає значно менше, бо молодь подалась десь у пошуках кращої долі, тому особливих черг до лікарів немає.

Скориставшись  пропозицією головного лікаря допомогти в хронометражу роботи стоматологів , ми провели незалежний моніторинг відвідування пацієнтів до лікарів, бо , мабуть, реєстратура не веде облік пацієнтів з зубними хворобами, і встановили, що в середньому в день лікарі приймають 8-10 чоловік щодня. Навіть ті з лікарів, які числяться на півставки, працювали щодня і в суботу також. Робимо висновок, що лікарі перебувають у штаті лікарні на посаді символічно та використовують можливості користуватись кабінетом, обладнанням, теплом, світлом, організованим потоком пацієнтів в своїх цілях.

Вгадавши  людину від нашої організації, яка проводила моніторинг, лікарі та медперсонал почали нервувати, намагались менше приймати людей. З’ясувалось також, що деяких пацієнтів приймали без черги, деяким відмовили в прийомі, чим визвали невдоволення. До лікарів заходили без звичних медичних карт. Чи можна назвати такий прийом в наш час організованим і порядним?  А чому нервувати, адже людина просто посиділа в коридорі на стільці і подивилась на настрій пацієнтів, задоволеність прийомом, на дотримання часу роботи персоналом. Чому нервувати , якщо усе повинно відбуватись у комунальному закладі чесно і прозоро!

Саме з осторогом та з несприйняттям ставляться у лікарні до людей, які уважно читають інформацію на стендах, фотографують, роблять запити щодо діяльності закладу,  про що  сам заклад повинен повідомляти шляхом розміщення публічної інформації у доступному місці та постійно інформувати населення. Незвично персоналу, коли хтось втручається у внутрішні «неписані» закони життя лікарні. Звичніше, що пацієнти перебувають повністю в залежності від дій лікаря. І в парі лікар-пацієнт правий саме пацієнт. Як говорять, «клієнт завжди правий!»

Люди не повинні відчувати себе залежними від медперсоналу в лікарні, а повинні довіряти медикам, почуватися  захищеними, мати надію на щиру і професійну допомогу. Давайте звикати до ділових доброзичливих, відповідальних стосунків громадян зі спеціалістами!

Є і така інформація, що через брак медичних кадрів деякі лікарі маніпулюють та вимагають прийнятні їм умови для роботи. Ми лише за те, щоб лікарі добре заробляли, могли повністю використовувати свій професійний потенціал. Але треба прагнути до виконання законодавства.

Лікарські кабінети для здійснення діяльності стоматолога повинні бути забезпечені необхідним обладнанням, що в нашій поліклініці є, але все вже досить застаріле, як і застарілі методи лікування зубів. Не закуповуються за бюджетні кошти і матеріали для знеболювання та пломбування зубів. Банальна причина цього – та ж відсутність належної організації цього напрямку роботи, або створена певна фінансова система, яка задовольняє  керівництво та деяких спеціалістів, а отже і власника лікарні – районну раду!

Відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватись в закладах охорони здоров’я (пункт 11), до платних послуг можна віднести стоматологічну допомогу, що подається населенню госпрозрахунковими відділеннями, кабінетами. Віднести можна, але в нашому районі цього чомусь нема. Лікарі самі закупляють матеріал для лікування зубів та проводять лікування за кошти пацієнтів, при чому ніхто не говорить про реальну собівартість таких послуг, що змушує людей нервувати та відчувати себе приниженими, бо, лікуючи зуб, не знаєш, скільки це буде коштувати в кінці лікування, чи вистачить коштів в кишені.

Ціни на послуги лікарі встановлюють самі. Видалення зуба коливається від 50 до 300 грн. По 50 грн. за видалений зуб беруть лікарі-стоматологи, які працюють в  сільських амбулаторіях . Один з лікарів сказав, що він купив за свій рахунок дороге стоматологічні приладдя, і тому йому треба тепер  відшкодовувати його вартість.

Знеболювальний препарат при видаленні зуба, лідокаїн, коштує від 9 до 12 грн. за ампулу. Тепер порахуйте прибуток за видалений зуб. Для прикладу, в міській поліклініці м. Северодонецька видалити зуб можна за 50 грн., у вартість операції видалення входить вартість знеболюваного, медичних рукавичок, ватні тампони.

Майже всі лікарі-стоматологи займаються протезуванням, хоча офіційно лише 1,5 ставки відведено на лікарів-ортопедів, які відповідно до посадової інструкції мають право протезування та повинні отримувати кошти на заробітну плату зі спецфонду, якщо офіційно зароблять звичайно. У парі з лікарями працюють зубні техніки, їх передбачено аж 4 посади. Офіційна ефективність цих працівників, як вже було відмічено, дуже низька, та не досить зрозуміло, чому на 1,5 ставки ортопедів аж 4 зубних техніка. Отже, мабуть, вони обслуговують й інших стоматологів по виготовленню зубів їхнім пацієнтам, заробляючи собі кошти.

Інформація щодо вартості протезування знаходиться в лікарні Новопскова на інформаційних стендах біля стоматологічних кабінетів та на першому поверсі біля кабінету профоглядів. В Білолуцькій лікарні та, мабуть, і в усіх сільських амбулаторіях та фельдшерсько-акушерських пунктах взагалі не чули про розцінки на платні послуги, інформація для людей відсутня. Тому питайте в медперсоналу.

Протезування вже давно є медичною послугою, і кошти повинні надходити на спецрахунок, тому обов’язково вимагайте чек, сплачуйте на офіційний рахунок лікарні.

З місцевого бюджету надходять певні кошти на пільгове протезування ветеранів. Звертайтесь до головного лікаря за отриманням таких пільг, як  половини вартості протезу. Корупцією також є те, що головний лікар сам вирішує, кому зробити протези за пільговою ціною.

Пломбувальні матеріали різноманітні за ціною та якістю. Скориставшись можливостями інтернету побачили, що ціни на пломбування в приватних клініках Києва від 350 грн. Наші ціни вже наближаються до київських, але ж там приватна клініка, при чому огляд та консультації там часто безкоштовні! Знову корупція, інакше не назвеш!? Чому б лікарям до вирішення питання офіційної оплати за надані послуги в лікарні, що буде вирішено найближчим часом, не розповісти пацієнту про матеріал для пломб, його вартість чи собівартість.  А, якщо лікарі  на пацієнтах мають прибуток, можна від виручки сплатити благодійний внесок на рахунок лікарні, таким чином віддячивши громаді району за надану можливість працювати.

Що стосується медичної документації. Лікарі-стоматологи повинні вести карту стоматологічного хворого за формою 043/О. Цікаво, чи  кому-небудь за останні роки в нашому районі заносив лікар в картку інформацію про лікування та стан зубів, наявність захворюваності? Навряд чи знайдеться хтось. А це наш захист, наші права та профілактика захворюваності.

Є також передбачені законодавством вимоги по наданню письмової згоди пацієнта на проведення лікування, операції та знеболювання, адже видалення зуба – це операція із знеболюванням! Ніхто цього тут  не робить.

Замість ведення документації  доводиться витрачати час на грошові розрахунки з клієнтами. Хіба цьому вчили в медичних закладах? Та й готівкові кошти – це вже «кам’яний вік», банки налаштовують людей на безготівкові розрахунки, тому саме час замислитись над змінами в організації обслуговування населення та наданні платних медичних  послуг .

Якби пацієнти офіційно платили за послуги лікарів, то можна було б і гарні стоматологічні матеріали та приладдя закуповувати, і довіряли б, і поважали б тоді один-одного і пацієнти, й лікарі.

Отже, ми з вами самі себе обдурюємо постійно, коли не платимо офіційно на рахунок. Лікарня без коштів не розвивається, і ми змушені шукати кращий рівень лікування десь в іншому місці. А навіщо ж ми тоді утримуємо отакий штат спеціалістів, такі приміщення? Самі себе заганяємо в глухий кут.

Окрема тема – це профілактика, а скоріше відсутність профілактичної роботи серед населення нашого району, яке має велику проблему із захворюванням зубів.

Що будемо робити? Знов таки, поважати себе, знати своє право на отримання медичної допомоги, порядок надання платних медичних послуг, сплачувати на рахунок лікарні, чекати встановлення платіжного терміналу в приміщенні лікарні, що дозволить сплачувати офіційно та не бігати в банк, надати можливість проводити приватну практику лікарям, надаючи наші приміщення в оренду. Районній раді та керівництву лікарні вже давно потрібно переглянути встановлені «неписані правила», які склались в лікарні, зробити так, щоб тут діяли закони, порядок і здоровий глузд. Чекаємо змін та інформації про діяльність нашої чудової лікарні.

Дивлячись на нашу лікарню, дивуєшся сміливості тієї людини, яка тридцять років тому назад зробила усе можливе та неможливе для будівництва такої споруди – це всіма шанований Валуйський В.П. До будівництва та закупівлі нового обладнання в ті часи були залучені люди, матеріали та кошти практично всіх колгоспів району. Це потрібно пам’ятати та дякувати також  отим пенсіонерам-колгоспникам.

А наша нова-стара влада, розмістивши портрет поважного чоловіка «Почесного громадянина Новопсковщини» у себе в коридорі районної ради, наче примазавшись до його слави, ніяк не може відремонтувати ліфти лікарні, які не побоялися встановити 30 років назад минулі керівники лікарні, які мабуть вірили, що нащадки будуть гарними господарями, а не приватними підприємцями бюджетної установи.

Бувайте здорові.

З повагою, члени ГО «Моя Новопсковщина»

Logo_MoyaNovopskovschinajpg

Поділитися цією новиною в соціальних мережах:
Print this page
Print
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *