Маєш право знати. Кредитні спілки

За матеріалами роботи громадської організації

 

Як вже повідомлялось ГО «Моя Новопсковщина»  за підтримки Програми розвитку організації об’єднаних націй  (ПРООН) разом із спеціалістами Новопсковського бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги  здійснює проект «Сприяння захисту прав і свобод громадян в Новопсковському районі», направлений на надання правової допомоги вразливим категоріям населення, учасникам АТО, ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, забезпечення допомоги та підтримки у судових розглядах справи.

Проект здійснюється під гаслом « Соціальна єдність та згуртованість – громадська безпека!»

Які ж питання турбують жителів громад? Це дуже важливо, безпечно, спокійно  – жити серед людей, у яких не має проблем, які поважають одне одного, допомагають у важкі хвилини, підтримують одне одного. Чи забезпечуємо ми самі , жителі громади, безпеку життя друзів, сусідів, знайомих та просто людей ? Чи не створюємо їм проблем у житті?

На прийом до громадської приймальні ГО «Моя Новопсковщина» та до юристів Новопсковського бюро безоплатної вторинної правової допомоги звернулось досить багато людей з питанням  допомогти у вирішенні проблеми з поверненням вкладів збанкрутілої спілки «Айдар-Кредит». Колись ця спілка проводила досить успішну діяльність на території району, брала кошти на депозит під гарні відсотки, давала великі кредити.

Та щось пішло не так, і  тепер люди бідкаються. Де ж наші кошти? Чому їх не віддають ті, хто брав кредити, чому держава не забезпечує гарантування вкладів, як наприклад, у «збанкрутілому» «Приватбанку». А суми наданих кредитів позичальникам досить значні, обмануті вкладники їх знають. Дивує те, що великі суми надавались людям, які ведуть не досить успішний бізнес, не мають постійних доходів та інше.

Люди помилково порівнюють банківські установи з кредитними спілками. Не розуміють що «ПриватБанк» ніколи не був банкрутом, пройшла зміна форми власності з приватної на державну. «Приватбанк» виконував свої забов’язання перед вкладниками, як до, так і після націоналізації.

Фонд гарантування вкладів – це теж є окрема установа, з якою укладаються угоди фінансовими установами, платяться страхові внески. Коли фінансові установи втрачають можливість виконувати свої забов’язання перед своїми клієнтами, тільки ті, хто мав угоду з фондом та сплачував страхові внески, мають право на повернення коштів. У фонду є певні вимоги до фінансових установ, ми не знаємо випадків, коли спілки підпадали під ці вимоги.

Чи безпечно жити у громаді, коли одні жителі дозволяють взяти кошти і потім не віддають їх? Мабуть, так не можна!

А усе від того, що ми надто довірливі, не знаємо своїх прав та  обов’язків, не поважаємо інших. А кредитні спілки продовжують діяльність в нашому районі.

Що ж то таке кредитна спілка, як убезпечити себе від неприємностей? Надаємо невелику інформацію з інтернет-матеріалів про застосування законодавства щодо кредитних спілок.

Кредитна спілка – це неприбуткова організація, що заснована фізичними особами на засадах кооперації з метою задоволення потреб її членів у  взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, видом діяльності якої є надання виключно фінансових послуг, передбачених Законом України «Про кредитні спілки».

Кредитні спілки в Україні мають право надавати такі послуги:

 • надання кредитів своїм членам,
 • залучення на договірних засадах внесків (вкладів) своїх членів на депозитні рахунки.
 • приймати вступні та обов’язкові пайові й інші внески від членів кредитної спілки ,
 • надавати кредити іншим кредитним спілкам і виступати членом платіжних систем,
 • оплачувати за дорученням своїх членів вартість товарів, робіт і послуг у межах наданих їм кредитів.

Будь-яка інша господарська діяльність для кредитних спілок заборонена законом!

Кредитна спілка має ряд переваг  перед іншими фінансовими установам, а саме:

 1. Неприбутковість діяльності.Кредитна спілка є неприбутковою організацією — кінцевою метою її діяльності є не отримання прибут­ку від наданих послуг. Послуги, що надаються членам кредитної спілки, можуть приносити їй дохід, який використовується на     статутну діяльність (зокрема, на зарплату працівників, закупівлю офісної техніки, паперу тощо). Тому на­дання послуг відбувається на рівні, максимально на­ближеному до собівартості. А собівартість, як відомо, гарний керівник завжди прагне зменшити. Як тут не згадати усім відоме будівництво теперішнього приміщення для «Айдар-Кредиту» у парковій зоні селища. Чи хто небудь з вкладників питав за чий кошт будівництво, коли і чим воно окупиться?
 2. Наближеність до споживачів послуг та індивідуальний підхід до їхніх потреб. Більшість кредитних спілок створюються в межаходнієї адміністративно-територіальної одиниці (області, району), або на базі підприємств, професійних спілок, громадських чи релігійних організацій. Це дозволяє кредитній спілці мати індивідуальний підхід до кожного члена спілки, зокрема узгоджувати сприятливі графіки оплат суми кредиту («тіла креди­ту») та процентів, підбирати строк депозитгого вкла­ду тощо. У кредитній спілці можна отримати консультацію щодо вартості тих чи інших фінансових послуг або щодо того, як правильно планувати бюджет своєї сім’ї, отримати допомогу у складанні бізнес-плану тощо.
 1. Простота й якість продуктів.Фінансові продукти, які пропонують кредитні спілки відрізняються простотою умов та якістю. У кредитній спілці Вам мають доступно розказати про умови от­римання кредиту або вкладення коштів на депозит і розрахують дійсну вартість послуги.
 2. Мікрокредитування.Кредитні спілки, на відміну від інших фінансових установ, охоче працюють з позичальниками, яким потрібно невеликі суми грошей тобто надають мікрокредити. У селах – це чи не єдині джерела фінансування.
 3. Прозорість.Кредитні спілки є відкритими фінансовими установа­ми. Вони регулярно публікують свою річну фінансову звітність. Члени кредитної спілки мають право отри­мати інформацію про діяльнісіь кредитної спілки.
 4. Швидкість.Кредитні спілки — це відносно невеликі фінансові установи, що дозволяє їм не оформлювати зайві до­кументи для оформлення кредиту або депозитного договору.
 5. Ціна.Вартість послуг кредитноі спілки на кредити можна встановити за допомогою нескладних розрахунків. В умовах кредитування кредитною спілкою не приховуються відсотки, комісії, додаткові витрати тощо.

Права та обов’язки члена кредитної спілки

Для отримання послуг від кредитної спілки, необхідно стати її членом, а для цього – прой­ти відповідну процедуру, сплативши вступний та обов’язковий пайовий внески. Вступний та обов’язковий пайовий внески вносяться одноразово при вступі фізичної особи в спілку, їх розмір є однаковим для всіх членів КС. Вступ­ний внесок є незворотнім, а обов’язковий пайовий повертається при виході з членів КС, при умові дотримання спілкою фінансових нормативів.

Як член кредитної спілки Ви маєте право:

 • Брати у кредитній спілці кредити та користуватись всіма іншими послугами, які вона надає.
 • Одержувати інформацію про стан своїх вкладів, про діяльність і фінансовий стан кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами та фінансовими звітами спілки.
 • Одержувати дохід на свій пайовий внесок.
 • Виносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки.
 • Вийти із членів кредитної спілки в порядку, передбаченому Законом і Ста­тутом спілки.

Отже, вклавши кошти у спілку, контролюйте їх, адже це Ваш особистий ризик! Вкладати кошти у спілку можна лише на довірі іншим членам спілки та обраному керівництву при постійному ознайомленні із фінансовим станом, звітуванні.

Ми раді допомогти кожній людині, яка проживає у нашому районі ,  Новопсковській громаді та яка не може самостійно вирішити питання правового характеру, не має коштів на витрати по судовій справі !

Нагадуємо: адреса Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (ЦБВПД): м. Старобільськ, вул. Трудова 12А, тел.(06461) 2-46-46, (МТС) 0992961821, (Київстар) 0982803739.

Адреса Новопсковського Бюро правової допомоги  Старобільського ЦБВПД : смт. Новопсков . вул.Українська ,114.

Часи роботи понеділок – п’ятниця з 08:00 до 17:00.

Приймальня громадської організації «Моя Новопсковщина» для забезпечення доступу та сприяння правовій допомозі працює з 09:00 до 16:00 щодня, крім неділі.

Телефон гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги: 0800-213-103.

 

ГО «Моя Новопсковщина»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *