Обережно: шахраї!

Проаналізувавши стан та тенденції вчинених злочинів протягом поточного періоду 2018 року, слід відмітити, що на території Сватівського району відзначається поступове зменшення загального рівня злочинності у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Проте, стабільно високою залишається кількість вчинених шахрайств, 17 злочинів вчинено у 2018 році проти 18 – за аналогічний період 2017 року.

Сватівським відділом місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у 272 кримінальних провадженнях про злочини, передбачені ст. 190 КК України (шахрайство). У ході здійснення процесуального керівництва слідчим надаються вказівки, проводяться слідчі дії, однак злочини вказаної категорії і надалі продовжують мати місце. Мешканці міста та району не прислухаються до порад правоохоронців, дають можливість шахраям себе ошукати.

Проаналізувавши обставини вчинення злочинів вказаної категорії процесуальними керівниками визначено найпоширеніші їх види, які носять однотипний характер, та запобіжні заходи, які перешкодять діям шахраїв. Обізнаність про це мешканців міста та району унеможливить у подальшому їх вчинення злочинів вказаної категорії.

Так, одним з найпоширеніших видів шахрайства є купівля товарів, розміщених на дошках оголошень, в інтернет-магазинах, на інтернет-аукціонах, так би мовити, по системі знижок, чи у передсвяткові дні, за системою передоплати коштів за замовлений товар. Все це дає умови для шахраїв не дотриматись угоди купівлі. Кількість таких випадків зростає з кожним днем. Попередженням даного виду шахрайства є проведення розрахунку тільки після того, як ви отримаєте товар і впевнитесь, що замовлений Вами товар відповідає вашому бажанню й якості.

Крім того, шахрайство через мережу інтернет полягає у незаконному використанні персональних даних користувачів мережі. Шахраї під різними приводами виманюють дані про банківські карткові рахунки (номер платіжної картки, термін дії та додатковий код, який розміщений на її звороті). Маючи таку інформацію, шахраю можна легко проводити інтернет-платежі без участі власника банківської картки.

Також, одним із поширених видів шахрайства, як у державі, так і на території Сватівського району, є вчинення шахрайства по телефону. Шахраї телефонують обраній жертві та повідомляють, що близька людина скоїла якийсь злочин чи стала винуватцем дорожньо-транспортної пригоди, і перебуває під вартою, або ж у відділку міліції. Задля звільнення від кримінальної відповідальності їм необхідно терміново перерахувати гроші на вказаний номер телефону або поповнити банківський рахунок. При цьому злочинці вимагають у потерпілих не роз’єднувати зв’язок з ними до того, як їм перерахують гроші. Це робиться для того, щоб жертва не могла передзвонити до родича і перевірити, чи з ним справді щось сталося. За наявності вказаних спроб шахрайства по телефону необхідно все-таки зв’язатися з родичем, з’ясувати його місце перебування, стан здоров’я та інше, або ж у співрозмовника, який телефонує (потенційного шахрая), запитати про дані, які відомі тільки родичу, від імені якого йде дзвінок, наприклад дату його народження, дату народження доньки, або ж чи є в нього діти, та інше, що б підтвердило достовірність даних про особу родича.

Шахраї є добрими психологами, тому в спілкуванні з ними необхідно не втрачати контроль над ситуацією, наполягати на наданні ідентифікуючих даних, що теж знівелює спроби злочинців заволодіти майном (грошима) громадян.

 

 

 

М. Забара, прокурор Сватівського відділу

Старобільської місцевої прокуратури, юрист ІІ класу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *