Міжнародний день захисту дітей: свято чи осмислення

Міжнародний день захисту дітей покликаний привернути увагу громадськості до проблем дітей і їх розвитку.

Міжнародний день захисту дітей відзначається щорічно 1 червня. У цей день світова спільнота закликають прислухатися до потреб дітей і особливу увагу приділити тим, хто з яких-небудь причин залишився без опіки рідних і близьких.  У дітей не менше прав, ніж у дорослих, однак обставин, пов’язаних із порушенням дитячих прав, існує безліч. Так, наприклад, десятки мільйонів дітей страждають через нестачу медикаментів, помирають через відсутність медичної допомоги, близько 100 млн. дітей не отримують необхідної освіти через відсутність освітніх установ. Діти у деяких країнах не мають рідного дому і голодують, іноді їх використовують як безкоштовну робочу силу і навіть продають у рабство. День захисту дітей служить додатковим нагадуванням дорослим про проблеми дітей. Йдеться про дотримання їх прав на життя, свободу думки і релігії, на освіту, відпочинок та дозвілля, на захист від фізичного та психологічного насильства, на захист від експлуатації дитячої праці.

Також 1 червня, в День захисту дітей, у багатьох країнах противники абортів проводять акції на захист прав ненароджених дітей на життя.

У кожній країні майже 20-25% населення становлять діти. У кожній державі їх підстерігають різні небезпеки. У розвинених – це негативні наслідки через пристрасть до телевізора і комп’ютера, що призводить до розвитку надмірної жорстокості. Також викликає побоювання ранній сексуальний розвиток молодого покоління. Менш розвинені країни, такі як в Африці й Азії, стикаються з проблемами голоду, безліччю смертельних захворювань, а також високим рівнем безграмотності і військовими конфліктами.

В деяких країнах у цей день оглядають дітей лікарі, проводять вакцинації.

Незважаючи на те, що Міжнародний дитячий день не є офіційним вихідним, у багатьох містах і країнах це свято відзначається дискусіями і лекціями про права і захист дітей.

До цього дня приурочені благодійні акції та заходи на користь проблемних дітей, тяжкохворих і  тих, що потребують лікування, дітей з обмеженими можливостями, дітей-сиріт та дітей із малозабезпечених сімей.

У цей день проводяться для дітей освітні програми про те, куди вони можуть звернутися в разі утиску їх прав, а також вчать суспільство зважати на потреби дитини.

Традиційно до Міжнародного дня дітей організовують різного роду розважальні заходи. Діти беруть участь в конкурсах, малюють малюнки крейдою на асфальті, а також організовуються дитячі концерти та фестивалі. Крім того, проводиться безліч благодійних акцій, головна мета яких – зібрати гроші на різні благодійні проекти або лікування  хворих дітей.

 

Відзначення Дня захисту дітей в різних країнах світу

 У всіх країнах світу в різні дні відзначають день захисту прав дітей. Україна, Грузія, Росія, Польща, а також інші країни Європи – загалом всього 48  – відзначають день дитини 1 червня. Сполучені Штати Америки святкують його в першу суботу червня.
Канада, Філіппіни, Ізраїль і ще 7 країн відзначають, за рекомендацією ООН, свято 20 листопада.

А якщо загалом подивитись на карту, можна побачити, що день захисту прав дитини святкують цілий рік – з січня, як в Таїландіта Тунісі, по грудень, як в Африці.

Японія, наприклад, тричі на рік відзначає День дітей.:

3 березня – Свято дівчаток. У цей день батьки зазвичай влаштовують вдома виставку гарних дитячих ляльок у кімоно, що і є своєрідним подарунком батьків своїм маленьким красуням.
5 травня відзначають Свято хлопчиків. Перед входом у будинок, де є хлопчик, традиційно вішають прапор із зображенням коропа, який символізує можливість здобуття наукового ступеня. Якщо в родині кілька хлопчиків, то на дверях вішаються зелено-сині прапори. Велика кількість таких прапорів підказує нам, що у родині багато хлопчиків.
15 листопада – День дітей “7-5-3”. У Японії вважають, що 3, 5 і 7 років – найщасливіша пора для дітей.

Республіка Корея святкує 5 травня. Усі діти радісні та щасливі, в національних костюмах, отримують від батьків подарунки.

Колумбія – 4 липня відзначає День дітей. Тоді у всіх школах країни проводяться різноманітні заходи. Діти зазвичай одягають різні маски, вбираються як клоуни і гуляють по вулицях.

Бразилія по-особливому відзначає 15 серпня. Цей день також є Національним днем ​​боротьби з епідемією, тому щорічно у цей день лікарі оглядають дітей, крім того, малюкам у віці до 5 років роблять щеплення проти поліомієліту.

Швеція 7 серпня має у своєму календарі Свято хлопчиків, яке ще називають святом лангуста. Таку назву день отримав через те, що хлопчики мають бути такими ж сміливими, як лангуст. Цього дня діти вбираються у костюми лангустів та виступають із різноманітними веселими номерами. А 13 грудня відзначається День дівчаток, який також називається святом Богині Люсії. Люсія – богиня, котра, за шведським переказами, оберігає дівчат. Щорічно маленькі принцеси Швеції перетворюються на богинь, які роблять добрі справи для інших дітей.

Іспанія День дітей відзначає 5 січня, це релігійне свято; у перекладі з іспанської мови означає “свято Короля магії”. З вечора 5 січня і до наступного ранку в Іспанії всюди можна побачити парадні машини, на яких “3 королі” постійно роздають дітям різні солодощі. Коли колона прибуває до воріт міської чи районної адміністрацій, будь-яка дитина, яка сідає на коліна короля, може отримати особливий подарунок. Діти, що отримують такі подарунки, мають пообіцяти королю добре і старанно вчитися.
У більшості ісламських країн на 14 день посту відзначається Свято цукерок, це найвеселіше свято для дітей.

А в країнах Західної Африки проводиться навіть спеціальний “дитячий карнавал”, який триває цілий місяць. Жителі Африки люблять співати і танцювати під час дитячого карнавалу та, незважаючи на різні умови життя людей, тоді всі діти щасливі й радісні.

 

Історія започаткування Міжнародного дня захисту дітей

Це одне з найстаріших міжнародних свят. Світ почав відзначати його щороку з 1950 року, після затвердження Міжнародною демократичною федерацією жінок на спеціальній сесії в листопаді 1949 року.

Пізніше цю ініціативу на міжнародному рівні підтримала ООН. Організація оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямків своєї діяльності.

ООН в 1959 році на засіданні прийняла Декларацію прав дитини. До неї увійшли статті, що закликають батьків, державні органи, неурядові організації визнати описані в документі права і свободи дітей, а також прагне до їх дотримання. Декларація ООН не мала обов’язкової сили, а носила лише рекомендаційний характер.

Але незабаром права дітей закріпили на рівні міжнародного права. 20 листопада 1989 року ООН прийняла Конвенцію про права дітей. Її підписала 61 країна, а 13 липня 1990 року документ ратифікував СРСР.

 

Міжнародний день захисту дітей в Україні

Міжнародний день захисту дітей в Україні став державним святом з 1998 року, після підписання Президентом Указу №568/98 “Про день захисту дітей”. Ініціатором святкування стало Міністерство у справах сім’ї та молоді, Всеукраїнський комітету захисту дітей, Національного фонду соціального захисту матерів і дітей “Україна – дітям”.

 

 

Варто зазначити, що наразі свято має навіть власний прапор. На зеленому тлі у його центрі розміщено знак Землі, оточений стилізованими різнокольоровими людськими фігурками. Ці фігурки символізують собою різноманітність і терпимість. Знак Землі є символом нашої планети. Цей прапор визнаний більш ніж у 30 країнах світу. Зелений колір – колір гармонії, свіжості та родючості, він наводить нас на думку, що довкола створено все, щоб нормально розвиватися. Нам слід лише дати собі й іншим можливість скористатися цим шансом. Земна куля символізує наш спільний дім, а її синій колір свідчить про мир і єдність, яких ми можемо досягти, якщо будемо ставитися один до одного з розумінням і любов’ю. Різнокольорові людські фігурки символізують терпимість до різних рас і різноманітність. Зірка, яку утворюють ноги дітей, символізує світло, яке ми почнемо випромінювати, коли об’єднаємося і забудемо про чвари заради щастя дітей. А п’ять різнокольорових точок – це символ того, що всі ми походимо від одного роду людського. Синя ж фігурка зверху на прапорі – символ Бога, який любить усіх однаково. Тому і ми, як його образ і подоба, повинні любити і поважати всіх людей, незалежно від їхньої раси, кольору шкіри, віросповідання, матеріальної забезпеченості та інших факторів.

 

 

 

ГО “Моя Новопсковщина”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *