Нові правила виїзду дитини віком до 16 років за кордон без згоди другого з батьків

Правила виїзду дитини віком до 16 років за кордон без згоди другого з батьків з 29 серпня зміняться відповідно до ухваленого у липні закону з пакету, розробленого Мін’юстом у межах ініціативи “Чужих дітей не буває”.

На сьогоднішній день  мати дитини  зможе виїхати з нею за кордон на термін одного мысяця без нотаріальної згоди батька, якщо має:

  1. документи, що підтверджують місце проживання дитини  з мамою, їх можна отримати в суді або органах опіки
  2. документи, що підтверджують мету виїзду та термін перебування за кордоном: це може бути довідка з медичного або навчального закладу про участь у конкретному конкурсі, бронювання квитків тощо.

Якщо місце проживання батька відомо, він не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов’язки, його необхідно поінформувати про тимчасовий виїзд дитини за межі України рекомендованим листом.

У листі має бути вказана мета поїздки і час, на який мати з донькою покидають територію України.

 

На термін більше одного місяця мати зможе виїхати з дитиною  за кордон без згоди батька, якщо:

  1. батько має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за 4 місяці та 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або дитиною з інвалідністю (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність)
  2. мати має рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини.

У всіх інших випадках (за виключенням тих, що прописані у першій частині відповіді на це запитання) нотаріально посвідчена згода батька необхідна.

Довідку про заборгованість можна отримати, попередньо звернувшись до державної виконавчої служби Мін’юсту або до приватного виконавця.

Якщо батько дитини – іноземець або не має громадянства і відсутній у пункті пропуску, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна.

Усі документи потрібно буде показати при перетині кордону.

 

В ситуації коли дитина живе з мамою, за кордон її хоче вивезти тато. Що йому потрібно зробити?

Батько зможе вивезти дитину за кордон (незважаючи на те, на який термін), якщо:

– не має заборгованостей з аліментів;

– отримав нотаріально посвідчену згоду матері.

Для отримання згоди він має письмово звернутися до мами дитини.  Якщо протягом 10 днів мати не надасть згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду.

У суді це питання вирішуватимуть в порядку скороченої процедури розгляду справи – не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі.

Іншого можливого варіанту у разі конфліктного вирішення такого питання, крім суду, немає.

При перетині кордону необхідно пред’явити нотаріально посвідчену згоду або рішення суду, в яких має бути зазначено деталі виїзду (країни подорожі, в тому числі транзитні, цілі та ін.) та терміни повернення в Україну.

Отримувати нотаріальну згоду батько має щоразу, коли планує виїзд з дитиною за кордон.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *