Відбулося засідання госпітальної ради Північного госпітального округу

 

 

19 листопада 2018 року в залі засідань Білокуракинської районної державної адміністрації відбулося засідання госпітальної ради Північного госпітального округу Луганської області, в якому взяли участь представники районів області, делегованих для роботи у складі госпітальної ради, а також керівники районів, районних рад. Госпітальну раду обрано терміном на 5 років. Вона є дорадчим органом, створеним учасниками госпітального округу. Мета та ціль її утворення – це прозорість реформування галузі. Необхідність поділу на спеціалізовані напрямки лікарень пов’язано з технологічною відсталістю наших мед закладів, і дуже затратно, практично неможливо  вкладувати в кожен район кошти для розвитку усіх видів меддопомоги, та й жителів у нас все менше. Тому вирішено – в кожному районі певна спеціалізація, забезпечення її новим обладнанням , кращими умовами для лікарів та пацієнтів. Єдина проблема – своєчасна доставка хворого!

Від Новопсковського району були присутні чотири делегата від району, два – від Новопсковської ОТГ, голова райдержадміністрації, голова районної ради. Від обласної держадміністрації була присутня О. Лішик, яка доповіла присутнім про участь у всеукраїнській нараді щодо реформ в медицині  під головуванням В. Гройсмана, поділилась інформацією, дізналась про місцеві проблеми кожного району. Експерти департаменту охорони здоров’я надали критичний та об’єктивний аналіз стану медицини , досягнень, забезпеченості кадрами по усім районам.

Нагадуємо, що в наш госпітальний округ входить 8 районів: Білокуракінський, Новопсковський, Старобільський, Сватівський, Міловський, Марківський, Троїцький, Біловодський, між якими буде поділено функціональні напрямки медичної галузі в залежності від наявних можливостей та досягнутих результатів медичних закладів. Висновки були не досить втішними. За словами одного з медичних експертів Луганщина була одним з найрозвиненіших промислових районів, але  жоден район не мав і не має відповідно оснащеного відділення екстреної допомоги.

Білокуракінський район першим запросив до себе представників районів , щоб запропонувати свою участь в наданні медичних послуг та медичної допомоги населенню округу , показав лікарню, її можливості. Білокуракінська лікарня претендує на декілька спеціалізованих напрямків . За останні кілька років провела ремонт та обладнала хірургічне відділення, гінекологічне. В цій лікарні збільшується кількість пологів з інших районів, що свідчить про довіру до лікарів. Найбільше всіх вразила презентація досягнень і можливостей Біловодської лікарні, яка лише за останні роки вклала у медичну галузь 33 млн. грн., з них 16 млн в 2018 році, у тому числі позабюджетні кошти. Ця лікарня закуповує житло для лікарів, шукає можливості для матеріальної зацікавленості лікаря, закуповує авто та ін. Нещодавно тут запроваджено сервіс – електрона черга, що покращує взаємозв’язок лікар-пацієнт. Головний лікар вільно володіє та оперує законодавством , нормативними вимогами. Певна робота проведена в Старобільському районі. Три лікарні – Міловська, Троїцька, Марківська вже не являються претендентами на функціонування медицини будь-якого спеціалізованого напрямку через слабку оснащеність, відсутність кадрів, незначну кількість населення. Новопсковське РТМО може претендувати на розвиток дитячого відділення, трансфузіології, лабораторного відділення, хірургії.

Окрім того, Новопсков претендує на відкриття відділення паліативної допомоги, хоспісу (лежачі хворі).  В усіх лікарнях повинні  бути приймальні відділення, відділення екстреної допомоги, реанімація.  Є вимоги також до доступності приміщень для маломобільних груп населення, сучасних туалетів, наявність питної води для пацієнтів, зони очікування. Саме визначені госпітальною радою після аналізу та погодження з районами буде вирішено напрямки розвитку лікарень і відповідно їх фінансування за кожну надану послугу пацієнту. Реформування поліклінічних послуг та усієї вторинної медицини повино відбутися у 2019 році поступово. Так само відповідне оснащення лікарні, бізнес-план, договір з НСЗУ, залучення пацієнтів кращими умовами та кадрами, надання послуг, комп’ютерна база, фінансування з НСЗУ.

Говорилось про те, що місцева влада може розвивати самостійно будь-яку лікарню, любого напрямку за свої кошти, якщо її сама відповідно забезпечить оснащенням та отримає дозвіл.

Домовились провести наступну зустріч в іншому районі, можливо у Біловодському.

Багато інформації про стан реформування медицини надала заступник голови Луганської ОДА Лішик О.  Розповіла про кращі практики в країні по реформуванню первинки, що там збільшується заробітна плата у лікарів. Зарплата медсестер рахується в певному процентному відношенні від лікаря. Вважає, що з реформою медицини в нашій області затягнули , а з першого січня фінансування лише з НСЗУ після укладення з ним угод. Реформування чекати не зверху, а розпочинати зміни , пошук ресурсів та можливостей. Яскравий приклад – Біловодська та Білокуракінські лікарні, які при одних і тих же умовах зробили багато чого, і базою для цього якраз є міцні об’єднані громади, які покривають практично обидва райони. Дві лікарні в області – Марківка та Кремінна не утворили відповідне підприємство, і тому фінансуватись з держбюджету не будуть. Виходом може бути робота лікарів – підприємців, які самостійно можуть підключатись до НСЗУ (Національна служба здоров’я України). Але не так просто підключитись – необхідно мати відповідне оснащення первинної медицини, інакше фінансування новоутвореного закладу первинної медицини може бути припинено. В нашому районі досі робочі місця лікарів не забезпечено комп’ютерною технікою! А реформа якраз і запроваджує електронні медичні картки, рецепти, лікарняні, направлення.

Також було рекомендовано перетворювати також і заклади вторинної медицини в некомерційні комунальні підприємства, що необхідно робити якнайскоріше в Новопсковському РТМО, щоб не обирати головного лікаря двічі та мати можливість лікарні отримувати додаткові можливості з різних джерел надходжень.

Представник нашого району, депутат районної ради Чугай Є. запитав про розвиток сільських амбулаторій, ФАПів. Заступник голови обіцяла розібратись та надати відповідь, порадила порахувати майбутні доходи та видатки, скласти бізнес-план амбулаторії. Також наші представники запропонували забезпечити пацієнтів не лише лікуванням, а й інформацією про діяльність, оснащеність медзаклідів, склад та професійність медперсоналу, графіки роботи, вартість послуг та інше. Для цього пропонується утворювати веб-сайти лікарень, відеоролики про стан та оснащення для реклами та зацікавленості пацієнтів .

Усі питали про дороги. було запевнено, що вони будуть.

Роботи багато і важка, необхідна підтримка, розуміння, системна дія і співпраця, благодійність, професійність та відповідальність як влади, так і працівників медзакладів, жителів.

 

 

 

С. Хомутянська, член госпітальної ради