Передати будівлю у власність громади, або сто тисяч євро «накивають» п’ятами

Неймовірно приваблива пропозиція залучення на ремонт будівлі ста тисяч євро може лишитися нереалізованою. І чого тоді варті слова щодо привабливого інвестиційного клімату і бажання розбудовувати свою країну, своє місто, свою громаду.

Почалася ця історія ще торік. У грудні 2018 року Новопсковська селищна рада долучилася до участі у проекті «Надання інтегрованих соціальних послуг на сході України».

Даний проект реалізується консорціумом організацій Oxford Policy Management та міжнародною благодійною організацією Партнерство «Кожній дитині» у рамках Програми ЮНІСЕФ «Посилення життєстійкості та підвищення громадської активності підлітків і молоді у східній Україні», що впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).

А якщо конкретно, то Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ передбачив фінансову підтримку проектів створення соціальних сервісів «під ключ», яких потребують жителі громад, з приблизною вартістю 100 000 євро. Необхідною умовою для залучення коштів міжнародної допомоги є наявність у комунальній власності об’єднаної територіальної громади відповідної організації та будівлі.

Чим цей проект привабливий для громади? А тому, що в рамках реалізації проекту є можливість визначити об’єкт будівлі і здійснити капітальний ремонт. І, зрозуміло, це неабиякий ремонт (що вже саме по собі чудово!). Це проведення капітального ремонту (реконструкції) з дотриманням норм доступності, забезпеченням необхідним обладнанням та інвентарем (!), щоб створити, таким чином, сучасний багатофункціональний центр з надання соціальних та освітніх послуг. На зразок того, який маємо тепер у громаді ЦНАП!

Ось що про це говорить Новопсковський селищний голова Вадим Гаєв:

– Ми вже майже рік беремо участь у проекті «Надання інтегрованих соціальних послуг на сході України», що передбачає кілька напрямків. І от один з напрямків твердого проекту – це капітальний ремонт будівлі під створення мультифункціональної установи.

– Вадиме Вікторовичу, часу минуло вже чимало. Нагадайте, так би мовити, хронологію подій…

– Депутати Новопсковської селищної ради, дізнавшись про можливість залучення ста тисяч євро на створення багатофункціонального центру з надання соціальних та освітніх послуг в Новопсковській громаді, почали обговорювати, як все це здійснити реально. Адже за умовами, що ставлять грантодавці, у комунальній власності ОТГ має бути відповідна будівля. Такої будівлі наразі немає. А як відомо, Новопсковська районна рада об’єкти із спільної власності сіл, селищ передає після судової тяганини, затягуючи процес на декілька місяців, створюючи штучні перепони. Так було з передачею загальноосвітніх шкіл, дитячо-спортивної школи, районної школи мистецтв. Найбільш підходящою для участі у проекті могла б стати будівля районного Будинку дитячої та юнацької творчості. Уявіть лише, яким після такого (!) ремонту став би БДЮТ!

– Думаю, у даному випадку ви розраховували на здоровий глузд?

– А як інакше? Пропозиція надзвичайно приваблива. Тим паче, я знаю, що у районного керівництва були плани перевести туди установи, які надають соціальну допомогу, це і терцентр, і управління соціального захисту. То чому б не організувати, завдяки підтримці ЮНІСЕФ, багатофункціональну будівлю, в якій все було б передбачено. І не було б цієї коридорної системи, а зроблено за принципом єдиного простору (так, як зараз у ЦНАПі). І для всіх підрозділів знайшлося б місце!

– Якими були перші кроки?

– На сесії селищної ради прийняли рішення, підготували звернення до районної ради з проханням про передачу будівлі БДТЮ у власність громади, обґрунтувавши переваги цього кроку.

– Реакція була, але не та, на яку всі розраховували?

– Відписка, формальне повідомлення, що наше звернення було розглянуте на комісії. Постійна комісія районної ради з питань комунальної власності та використання природних ресурсів (голова комісії М.О. Мотунов – ред.) вирішила, що не варто виносити це питання на сесію. Комісія – це, фактично, кілька депутатів. Я особисто звертався до багатьох депутатів районної ради, з якими знайомий, і кожний мені відповідав, так, я особисто підтримую, я розумію, що це чудова можливість привести будівлю до сучасного вигляду і вдихнути у неї життя.

– Можна припустити, тому й не виноситься питання на розгляд сесії, бо депутати, ймовірніше за все, прийняли б рішення про передачу будівлі БДЮТ у власність ОТГ?

– Я, як голова селищної ради, який проводить сесії, розумію, що це питання двох-трьох днів: скликання позачергової сесії, винесення питання на голосування, підтримка або не підтримка. Не думаю, що після того, як ті депутати районної ради, які під час особистої розмови запевнили, що це того варте, відступляться від своїх слів і не піднімуть руку.

– Впродовж кількох років колектив районного Будинку дитячої та юнацької творчості перебував «на квартирі» в Новопсковській загальноосвітній школі. Цього навчального року повернулися на «старе» місце. За свідченням батьків дітей, умови для перебування несприятливі, а дехто називає їх жахливими, наводяться приклади ремонту приміщень силами педагогів. Про що це говорить?

– А віз і нині там. Районна рада не має достатньо коштів, щоб будівля всередині відповідала сучасним нормам. І в той же час вони не подають цей об’єкт на фонд регіонального розвитку, на будь-який інший проект. Ремонт будівлі реально міг би покращити життя громади, послуги надавалися б якісніше.

– Час терпить?

– Якраз з часом у нас дуже велика проблема. У нас крайній термін для рішення – це перша неділя листопада. У нас на території області три громади беруть участь у цьому проекті, і у них немає таких перепон, які ставляться Новопсковській об’єднаній громаді. Якби у районної ради були свої міркування, я сказав би, будь ласка, створюйте! Якби районна рада брала участь у іншому або у цьому ж проекті, пройшли відповідні навчання, отримали знання нові, і в рамках цього проекту була тверда складова, я став би ініціатором виділення співфінансування для реалізації цього проекту. Але якщо з тієї сторони немає нічого, тільки затягування часу, то для мене така позиція незрозуміла.

– Вадиме Вікторовичу, у вас є план «Б»?

– На жаль, немає. Ми розглядали всі варіанти, у тому числі і будівлю колишньої «Тепломережі». Але вона не відповідає тим вимогам, які ставить перед нами організація-донор. І витрачати кошти, це близько трьох мільйонів гривень, хай це й кошти донора, але їх теж треба використовувати максимально раціонально. І ще важлива річ. Ніхто не має сумнівів, що реформа децентралізації найближчим часом дійде до свого фіналу. 2020 рік буде ключовим, вся Україна буде «покрита» ОТГ. Навіщо районній раді, знаючи, що вони фактично відбувають останню каденцію, отак упиратися розвитку, розбудові, покращенню? Навіщо утримувати ситуацію на такому рівні? Зараз ми відстоюємо проект створення відділення невідкладних станів в РТМО. Вже регіональна комісія відібрала, однією з умов відбору цього проекту, було фінансування. Селищні депутати погоджуються на співфінансування  проекту. Хоча цей проект був поданий від районної ради, і він буде реалізовуватися районом. Ми покращимо медичну послугу для жителів і громади, і всього району. Ми не розмежовуємося в таких речах. Максимальну допомогу в реалізації буде надано. Знову-таки, відстоювання на київському рівні ми залишаємо за собою.

– Повернемося до того, що часу лишилося обмаль. Адже є таке поняття – процедура…

– Тому знову, як голова Новопсковської об’єднаної громади, ініціюю відкрите звернення до депутатів Новопсковської районної ради сьомого скликання щодо безоплатної передачі зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району в комунальну власність Новопсковській селищної ради КЗ «Новопсковський будинок дитячої та юнацької творчості Новопсковської ради Луганської області».

Маю велику надію, що депутати райради, як представники інтересів виборців, приєднаються до процесів розвитку та позитивних змін на нашій території.

– Дякую, Вадиме Вікторовичу, що не «махнули рукою», а продовжуєте добиватися свого. Хочеться сподіватися, що депутати районної ради теж патріоти нашого краю і не бажають своїм землякам гіршого. Адже на Ваше прохання питання передачі БДЮТ буде розглядатися повторно комісією райради.

Н. Кривошей, газета «Новопсковщина»