Факт-лист NRC в Україні. Листопад-грудень 2021

Делегація Гуманітарного фонду для України спільно з командами NRC та Лікарів світу (MdM) під час візиту до Валуйської амбулаторії, якій було надано медичне обладнання та підтримку у відновленні санітарних вузлів.
Фото: Віолетта Шемет/Норвезька рада у справах біженців/2021

2021 рік був ще одним складним роком для людей, які потерпають від конфлікту на Сході України. Covid-19 також продовжив міцно тримати та керувати потребами вразливого населення вздовж лінії зіткнення. Протягом листопада-грудня 2021 року Норвезька рада у справах біженців (NRC) продовжила надавати підтримку внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та особам, які постраждали внаслідок конфлікту, для задоволення їх потреб – ми надавали правову допомогу, грошову допомогу для найбільш вразливих осіб, які живуть у віддалених та ізольованих громадах для покращення продовольчої безпеки, відновлення засобів до існування та пом’якшення вторинного економічного впливу, пов’язаного з Covid-19. Також ми доставили збірні туалетні модулі, відновили санітарні вузли в закладах охорони здоров’я та інших об’єктах соціальної інфраструктури.

Вода, санітарія та гігієна (WASH)

Комишненська амбулаторія після ремонту
Фото: Віолетта Шемет/Норвезька рада у справах біженців/2021

Система охорони здоров’я продовжує витримувати масштабний вплив збройного конфлікту на Сході України. Незахищеність, відсутність технічного обслуговування застарілих медичних закладів та медичного обладнання, дефіцит ліків та медичних матеріалів, нестача персоналу та обмежений доступ до лікарень та аптек серйозно порушили здатність системи впоратися з новими та наявними потребами охорони здоров’я. Пандемія Covid-19 також визначила проблеми доступу до води, санітарії та гігієни — особливо відсутність засобів гігієни рук — основного недоліку профілактики інфекцій та контролю.
«Для зменшення рівня потреб, ризиків та вразливості, ми відновили туалети та пункти для миття рук, поставили медичні матеріали та технічне обладнання, запустили програму ваучерів для пацієнтів на лабораторно-діагностичні дослідження та розпочали тренінги для медичного персоналу в амбулаторіях сіл Валуйське та Комишне Луганської області – перших двох з десяти закладів охорони здоров’я, відібраних для спільної інтервенції. Місцева влада погодилася прийняти надане обладнання та відбудовані приміщення для належного обслуговування», – говорить Надія Роменська, начальниця відділу співпраці з партнерами NRC.

Факти:

° Ми завершили відновлення інфраструктури з водопостачання та водовідведення у Нижньотеплівській амбулаторії, молодіжному спортивному центрі «Нива» та дитячій бібліотеці у смт Станиця Луганська.
° Ми доставили два комплекти збірних санітарних модулів для забезпечення мінімальних санітарних умов у місті Попасна, яке знаходиться уздовж лінії зіткнення. Ці модулі мають роздільні блоки для жінок, чоловіків та людей з інвалідністю, а також вони повністю пристосовані до зимових умов для забезпечення роботи протягом всього року. Збірні санітарні модулі було передано Попаснянській міській військово-цивільній адміністрації, яка буде відповідальною за обслуговування та належне функціонування санітарних вузлів.


Інформування, консультування та правова допомога

Юлія на своєму робочому місці в с. Троїцьке.
Фото: Крістіан Джепсен/Норвезька рада у справах біженців/2021

Юлії Танасовій 30 років. Вона є однією з параюристок NRC на Сході України. Юлія живе в с. Троїцьке. Це важкодоступний населений пункт з великою кількістю літніх людей та ВПО.
«Як волонтер, я допомагаю ВПО та літнім людям розв’язувати їх питання щодо отримання субсидій, житла, адресної допомоги та пенсій», – говорить Юлія.
Волонтерство дає можливість місцевим жителям, таким як Юлія, ділитися наявним досвідом та вміннями на користь їхніх громад. Розширення можливостей осіб, які постраждали внаслідок конфлікту – це ключ для забезпечення сталої підтримки та продовження надання послуг у сфері захисту прав у громадах.
У 2021 році мережа параюристів NRC у Донецькій та Луганській областях налічувала 19 волонтерів, які надали правову допомогу 3774 особам та зробили 885 перенаправлень.


Факти:

° Ми допомогли 790 особам, надаючи правову інформацію (113), консультування (595) та правову допомогу (82) у Донецькій та Луганській областях, зокрема для мешканців непідконтрольної території, з питань цивільної документації, житлових, земельних та майнових прав, пенсій та інших соціальних виплат.
° Ми продовжили співпрацю з БФ «Право на захист» (R2P) щодо розв’язання системних питань, що хвилюють ВПО та постраждалі внаслідок конфлікту громади на Сході України. Наш партнер надав правові послуги для 783 осіб.
° Параюристи NRC надали 399 інформаційних послуг щодо різних правових питань у громадах на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях. Також ними зроблено 251 перенаправлення, зокрема 44 – до фахівців NRC та 207 – до інших організацій.
° 10-11 листопада 2021 року ми провели три онлайн-тренінги для 30 співробітників територіального центру з надання соціальних послуг, центру зайнятості та неурядової організації «Велика Родина» у смт Станиця Луганська. Теми цих заходів стосувалися нагальних питань щодо захисту прав людини на території проведення операції Об’єднаних сил. Під час заходів було розглянуто такі питання: виконавчі провадження, спадкування, житлові субсидії та перенаправлення до інших організацій. Усі учасники отримали презентації, аби за необхідності перевірити отримані знання.
° Ми провели дев’ять вебінарів з покращення правової обізнаності населення, які загалом відвідало 130 осіб. Ці вебінари проводилися на Facebook та переважно стосувалися трудового права, правових аспектів підприємництва, адміністративних послуг онлайн та перетину лінії зіткнення.
° У межах процесу переходу від прямого надання правової допомоги та у зв’язку з переданням центру правової допомоги у м. Курахове до R2P, ми надали обладнання та меблі партнерським організаціям, які продовжують свою діяльність у цьому районі, зокрема місцевому центру з надання безоплатної правової допомоги.

Життєзабезпечення та продовольча безпека

В’ячеслав показує свою худобу, яка допомагає його родині пережити суворі зими.
Фото: Крістіан Джепсен/Норвезька рада у справах біженців/2021

Тисячі людей в ізольованих населених пунктах на Сході України все ще потерпають від конфлікту. Небезпека, пошкоджені об’єкти інфраструктури та брак фінансових ресурсів призводять до ізоляції. Люди в таких громадах стали свідками мінометних та гранатометних обстрілів. Багато хто з тих людей, які живуть тут, мають вразливості та серйозні потреби.
В’ячеславу 52 роки. Він живе у с. Троїцьке, що знаходиться на лінії зіткнення. Разом зі своєю дружиною він працював на місцевому підприємстві, яке було зруйновано внаслідок конфлікту.
«Війна, взагалі, можна сказати, відрізала нам і руки, і ноги. Бомбили нас тут. Але ми залишилися. Зараз ми повільно намагаємося якось вижити та, можливо, почати нове життя», – каже В’ячеслав.
На початку 2021 року В’ячеслав отримав грошову допомогу від NRC на сільськогосподарські ресурси для відновлення засобів до існування.


Факти:

° 3189 осіб у Луганській області було відібрано для отримання грошової допомоги на продукти харчування протягом холодного сезону в розмірі 3450 грн на кожну особу. Грошові перекази було відправлено у грудні 2021 року.
° 1800 домогосподарств було відібрано для отримання грошової допомоги на сільськогосподарські ресурси в розмірі 2169 грн на кожну родину. Грошові перекази буде відправлено протягом січня-лютого 2022 року.

Адвокація та довгострокові рішення

Юрист NRC надає правову інформацію людям, які прямують з непідконтрольної Уряду України території через КПВВ у смт Станиця Луганська.
Фото: Сергій Лєсніков/Норвезька рада у справах біженців/2021

Понад 1.4 млн людей офіційно зареєстровано в Україні як ВПО. Справжня кількість ВПО, їх місцеперебування, потреби та наміри невідомі. Національні політики змінили реєстрацію ВПО на постійний «штучний статус ВПО». Люди мають реєструватися та зберігати реєстрацію ВПО для доступу до послуг, соціальних виплат та пенсій. У 2021 році ми продовжили адвокаційні заходи для посилення правового захисту ВПО та осіб, які постраждали внаслідок конфлікту, та визначили їх пріоритетними.
У співпраці з Агентством ООН у справах біженців (UNHCR) ми презентували спільне дослідження «Довідка ВПО в законодавстві України: правові підстави та практика реалізації». Цей документ містить аналіз випадків, коли довідка ВПО перешкоджає реалізації прав, створюючи дискримінацію для ВПО. Він також містить рекомендації, які мають дозволити поступово відмовитися від реєстрації ВПО. Після презентації ми надіслали спільні листи до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерства соціальної політики України для обговорення можливих рішень.


Факти:

° Ми зустрілися з новопризначеним міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та обговорили найбільш важливі напрями співпраці між Міністерством та NRC. Міністр високо оцінила нашу експертну технічну підтримку органам влади та адвокаційні заходи для законодавчих та політичних змін, аби дозволити ВПО реалізовувати свої права.
° Ми провели зустріч представників Донецької обласної державної адміністрації, Авдіївської, Волноваської, Мар’їнської, Світлодарської та Торецької міських військово-цивільних адміністрацій з дослідницьким агентством IPSOS для презентації методології здійснення профілювання ВПО в Донецькій області. Наразі триває збір даних.
° Спільно з нашим імплементаційним партнером БО «БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» (SSS) під час регулярного засідання Кластера з питань захисту ми презентували основні результати дослідження оцінки потреб та соціальних паспортів у громадах, що розташовані поблизу лінії зіткнення.
° Ми просували створення ради ВПО у м. Мар’їнка. Ініціативні групи в містах Авдіївка та Світлодарськ також висловили бажання створити ради ВПО та осіб, які постраждали внаслідок конфлікту. Після обговорень ми провели для ініціативних груп навчальні сесії з основ місцевої адвокації. Також у цих трьох громадах було розроблено інструмент щодо політики місцевої інтеграції.
° Під час візиту делегації Гуманітарного фонду для України ми провели зустріч з Нижньотеплівською сільською військово-цивільною адміністрацією, центром надання адміністративних послуг, підрозділом соціального захисту та радою осіб, які постраждали внаслідок конфлікту. Під час зустрічі ми презентували фіналізований соціальний паспорт громади, звіт щодо оцінки потреб та рекомендації.
° У співпраці з Управлінням ООН з координації гуманітарних питань (OCHA), ми посприяли проведенню інформаційної сесії щодо спільних принципів роботи (JOPs) та базових законів міжнародного гуманітарного права й законів у сфері міжнародного права людини.
° Ми провели дві координаційні зустрічі Технічної робочої групи з питань житла, землі та майна (HLP). Група розробила поправки до Постанови № 1127 для розв’язання питання державної реєстрації припинення права власності на нерухоме майно. Ці поправки наразі розглядаються урядом. Також Група надала пропозиції щодо встановлення будівельної амністії за самовільну реконструкцію (ремонт) житла, що постраждало внаслідок конфлікту.


КОНТАКТИ NRC


Представництво NRC: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 30/18А оф. 1
Офіс NRC у м. Сєвєродонецьк: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, 10

ЦЕНТР ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ NRC: смт Станиця Луганська вул. Центральна, 30
ТЕЛЕФОН «ГАРЯЧОЇ» ЛІНІЇ NRC: 0 800 302 007

Програми Норвезької ради у справах біженців реалізуються за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії (NMFA), Управління цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Гуманітарного фонду для України (UHF)