Громада, громадськість, влада – компроміс, діалог чи протистояння?

Нещодавно з однією жінкою – також членом Громадської ради при Новопсковській райдержадміністрації від громадської організації «Моя Новопсковщина» видалась нагода побувати на дводенному семінарі–тренінгу з питання «Впровадження «Доброго врядування» у діяльності органів місцевого самоврядування». Це вже другий семінар, в якому члени Громадської ради приймають участь  у  напрямку щодо знаходження діалогу та співпраці між владою та громадськістю. Семінар проходив у м. Святогірську Донецької області. Основною масою серед присутніх були представники громадських рад міст та районів Донецької області, працівники та службовці органів влади та місцевого самоврядування. На жаль, з Луганської області були лише представники громадськості  з м. Сєвєродонецька та ми – з Новопскова. Від органів влади та місцевого самоврядування з Луганщини не було нікого. Вже по цьому можна робити висновок, що єфремовський  каток партії регіонів витоптав в нашій області майже всіх, хто перешкоджав вкоріненню партійного тоталітаризму, довів область до розрухи та людей до зневіри. Нікому на семінари їздити та вчитись основам «самоорганізації», мало активних громадян.

Донеччани ж, які живуть поруч з зоною бойових дій, вразили згуртованістю, вірою в зміни та в перемогу над російським агресором. Було приємно дивитись, як представники влади та громадськості окремих міст та Донецької облдержадміністрації щиро спілкувались, обговорювали проблеми, планували подальшу роботу та взаємодію. Вони давно працюють і знають один одного. Було заздрісно! Нам би в районі таке спілкування!!! А що заважає?!

Члени Громадської ради нового складу при Новопсковській райдержадміністрації вже півтора року шукають серед владних представників розуміння та натяки на співпрацю з кінцевим результатом позитивних змін для усіх громадян району. Успіхів мало. Навіть чули докори, а «хто ви такі», та що ви – члени Громадської ради самі зробили для громадян району, та питали як ви повідомляєте про діяльність адміністрації? Докори пам’ятаємо, приймаємо та все ж прохаємо адміністрацію бути більш активною в спілкуванні з громадами, громадськістю.

Про що ж конкретно ми дізналися, і що повинні донести Вам – шановні жителі громад району, громадських організацій? Всі ці зустрічі, семінари, тренінги громадських активістів направлені на розֺ’яснення правильних дій влади, громадян, їхню продуктивну співпрацю та, врешті решт, підняття громадянської активності . Адже ми нікому не потрібні, лише самі собі. Нема в Україні чи в районі «обраного царя», а є громади та самоврядування. Треба вчитись управляти своєю територією самим, без «царьків». Саме на це направлена децентралізація або  зменшення влади зверху. Для усвідомлення своєї сили та правоти мабуть потрібен час. А щоб краще жити – треба квапитись! Скоріше змінюватись самим, змінювати владу та наше спільне місце проживання.

Що ж таке «добре врядування»? Цей термін було вперше задекларовано на Третьому Самміті країн, членів Європейського Союзу, в 2005 році. А європейці давно живуть за правилами «доброго» врядування, взаємоповаги, толерантності, відповідальності. І ми заздримо їхньому спокійному та «ситому» життю. Давайте брати приклад, вчитись, працювати та жити для себе, для майбутнього дітей .

Принципами «доброго врядування» є :

  • чесне проведення виборів;
  • зворотний звֺ’язок з громадянами;
  • ефективність та результативність для забезпечення досягнення цілей при найбільш оптимальному використанні ресурсів;
  • інформування, обговорення, відкритість та прозорість, забезпечення публічного доступу до інформації;
  • верховенство права;
  • етична поведінка службовців, компетентність, спроможність, інноваційність та відкритість до змін;
  • права людини, соціальна згуртованість;
  • підзвітність та інше, навіть не пишу бо його все рівно у нас нема.

Тут виникає запитання , а чи маємо ми «добре врядування» в районній раді, адміністрації, сільських та селищних радах району, бюджетних установах, дивлячись на ці принципи? І близько нема!!!

Так тоді у нас врядування «не добре»? Виходить що так. ..

Ось що ми маємо насправді.

Вибори проходять з порушеннями та фальсифікаціями; депутати з виборцями зустрічей не проводять; не звітують або звітують формально один перед одним; витрачання коштів публічно не обговорюють; на запити не відповідають або відповідають з грубими порушенням законодавства; часто поведінка службовців, керівників працівників бюджетних установ зверхня,  недоброзичлива, відповіді некомпетентні; елементарні права людини на достойне життя, отримання інформації, охорону праці, охорону здоровֺ’я, навколишнього середовища – порушуються.

Місцева районна рада через кишенькових депутатів та місцеву комунальну газету робить усе для розбрату між людьми, а не для єдності та згуртованості. Газета все продовжує за кошти платників податків  піарити голову райради, а не досягнення громад, та розповідати про його політичні уподобання. Це яскраво побачили у виборчих перегонах народних депутатів, які відбувались по нашому округу 17 липня, бо наш голова надумав був стати народним депутатом та «покращити» життя не тільки нашому району, а й округу. І газета «Перемога» замість того, щоб заробити кошти на рекламі кандидатів у депутати, а їх було більше ста, не допустила на сторінки жодного, щоб не зменшити шанс стати депутатом своєму місцевому «царьку», втративши можливий добрячий прибуток. Ось вам приклад нераціонального використання можливостей для поповнення бюджету! А що? Та кишенькові депутати проголосують про виділення коштів з місцевого бюджету (читай з наших карманів) для газети стільки, скільки треба!

А про яку інноваційність може йти мова, коли представники влади десятки років сидять у своїх кріслах, довели села та селища району до розрухи, а область до війни? Чи можуть вони дати щось нове громадам?

Так з ким вести діалог при усьому бажанні? З «недоброю владою»?

Шановні новопсковці! Вихід є. Місцеві ради – сільські, селищні та районні обрані нами, комунальні заклади належать нам, ми повинні з них питати за роботу, за якість нашого життя. Не мовчіть! Ходіть на вибори і не допускайте фальсифікацій, будьте непідкупними. Вимагайте виконання посадовцями своїх обов’язків. Ходіть на сесії рад, вони відкриті, давайте вимагати їх проведення у великих залах, доступних всім; знаходьте своїх місцевих депутатів, давайте їм накази, вимагайте звітів, відкликайте їх; об’єднуйтесь, утворюйте громадські організації.

В той же час треба поважати один одного, берегти життя та спокій односельців, не допускати захаращення та засмічення наших сіл та селищ, допомагати немічним сусідам, не давати нікому  порушувати правила громадського порядку.

Давайте разом вимагати змін! Об’єднуємось у нові громади, щоб скинути стару «еліту», скоріше позбавитись районної ради, якої не буде після об’єднання громад, і лише на цьому зекономимо більше мільйона гривень, які райрада витрачає на себе з нашого бюджету! Геть «недобре врядування»! Хочемо доброго!

З повагою, С. Хомутянська,

житель смт.Новопсков