Навчаємось приймати рішення в громадах

Четвертого вересня 2017 року члени ГО «Моя Новопсковщина» разом з працівниками Новопсковської селищної ради прийняли участь у інформаційній зустрічі на тему «Участь суспільства в прийнятті рішень у громадах» в рамках проекту, який реалізується  польсько-канадською Програмою підтримки демократії. В заходах програми зустрічі приймали участь: Наталія Ключник – виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад», Лідія Євтушенко – спеціаліст Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Євген Перевезенцев – фундація польсько-української співпраці.

Відкрив зустріч голова Новопсковської ОТГ Вадим Гаєв, який розповів про досягнення та плани розвитку першої об’єднаної громади України.

На зустрічі були представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій з усієї області, тому їм був дуже цікавий досвід становлення нашої Новопсковської громади.

Зустріч була дуже  змістовною. Було проведено тематичний семінар «Без мешканців не вдасться: запрошення до діалогу» та  семінар «Підготовка проектів з місцевого розвитку».

В процесі семінару працівник Мінрегіону ознайомила присутніх з ходом децентралізації в Україні, про переваги децентралізації, кращі практики об’єднаних громад. Вона розповіла, що в Україні дійсно створення об’єднаних громад йде швидкими темпами. Передача владних повноважень та ресурсів на місця були давно назрілі та особливо після Майдану та Революції Гідності, коли вся країна «забурлила». Розповіла, що до бюджету країни вже повернуто 40 млрд. грн коштів, вкрадених в українського народу за період 2010-2013 років, які витрачаються на армію, оборону, підтримку сільського господарства. Окрім того, Фонд підтримки органів місцевого самоврядування збільшився у декілька разів з 2013 року і складає 17,5 млрд. грн. проти 500 тис. грн.

Багато уваги спікер зустрічі розповіла про нову якість освіти, про опорні школи. Навела фотоприклади вже діючих опорних шкіл об’єднаних громад, які вразили присутніх дизайном, креативністю, кольоровим оздобленням. Підказала, що плануючи ремонт школи треба спитати у дітей, яку вони бачать свою школу, адже це місце, де дитина повинна розвиватись, отримувати гарний настрій, що спонукатиме до навчання. В опорній школі повинен бути гарний спортзал, який може використовувати також громада, столова, парковий майданчик. Кабінети повинні бути оснащені усім необхідним приладдям. Кожен метр площі школи  повинен давати радість. Тут представникам Новопсковщини стало сумно, що місцева районна влада гальмує процес передачі 5 шкіл до об’єднаної громади!

З 2018 року розпочинається нова освіта, тривалість навчання у школах буде 12 років. Буде присутня інклюзивна освіта, а тому необхідно пройти відповідне навчання вчителям, помічникам вчителя.

Усі повинні зрозуміти, що через якихось десяток років вже не потрібні будуть сучасні професії в нашому розумінні, тому вже зараз треба навчатись усьому новому, особливо ІТ –технології, дизайну, креативного планування. Як приклад, в Європі кожен громадяни проходить перекваліфікацію десяток разів за життя.

Є безліч курсів, пройшовши які дистанційно, можна отримати сертифікат, який підвищує твій рейтинг. Порадила користуватись сайтом «Прометеус» для пошуку нових можливостей навчання.

Що стосується медичної реформи – то вона буде обов’язково. Перш за все треба в селах побудувати або відремонтувати існуючи ФАПи, які будуть оснащуватись сучасним обладнанням. З її слів, ми навіть не розуміємо, що є такі діагностичні прилади, які за декілька хвилин знімають показники стану здоров’я людини, передають через інтернет дані в медичні картки, до центрів, де аналізується інформація і надається план лікування, поради спеціаліста. Необхідно забезпечення спеціальним транспортом для доставки хворих до профільної лікарні. Необхідне житло медпрацівникам. Взагалі нова концепція медицини – це 80 відсотків профілактика захворювань, збереження здоров’я.

Що стосується соціальних послуг, то тут напрямок діяльності – діти сироти, діти, які не мають належного батьківського догляду. Тут пропонується утворювати будинки сімейного типу, залучати бездітні сім’ї до виховання.

Потреби громадян в отриманні правових документів планується задовольняти високим рівнем обслуговування через Центри надання адмінпослуг.

На наше питання щодо проблеми перевезення хворих навіть при наявності сучасного автомобіля по розбитим дорогам була надана  відповідь, що дійсно таких поганих доріг, такої сірості населених пунктів як у нас, представники Мінрегіону не бачили в жодній області країни. Запевнили, що наступний рік буде велике фінансування та перетворення в Луганській та Донецькій областях.

Отже, стаємо ініціативними, чекаємо, навчаємось, працюємо, ведемо діалог, контролюємо, приймаємо участь у вирішенні проблемних питань громади через бюджет участі, покращуємо наше місце спільного проживання, наше життя.

 

 

ГО «Моя Новопсковщина»