Медична реформа розпочнеться в 2018 році. Первинна медицина

ГО «Моя Новопсковщина»  в рамках проекту «Сприяння дієвому громадському контролю за діяльністю Новопсковського РТМО», який реалізовується за підтримки  міжнародного фонду «Відродження», спілкується з громадянами, які є пацієнтами закладів охорони здоров’я району, і медичними працівниками. І ті, й інші бояться непередбачуваних   змін у житті та в роботі, а особливо – майбутніх реформ, що є зрозумілим.

Одже не досить поінформовані люди завжди усе сприймають з недовірою, гнівом, ними легко маніпулювати.  Та усім треба зрозуміти, що життя з постійним технічним прогресом не стоїть на місці, треба постійно усім удосконалюватись і удосконалювати наші стосунки та відносини, і в медицині теж. Треба разом зрозуміти, де наші резерви, внутрішні ресурси, слабкі місця в управлінні, чи використанні майна та обладнання, яке належить всім жителям району.

Не сприймаємо реформування, у той же час розуміємо, що так не повинно вже бути, щоб лікар тратив велику частину часу на писанину, або приносив з дому комп’ютер, щоб якось полегшити собі роботу. А над головою в нього тече стеля, а у свята треба чергувати, щоб заробити додаткову копійку до сімейного бюджету та виконати свій обов’язок перед людьми, та ще й бігати вночі шукати ліки, яких не закуплено за бюджетні кошти чи не розподілено чесно між відділеннями лікарні чи пацієнтами. Пацієнт у цей час теж не отримує належної та гарантованої Конституцією України медичної допомоги! Лікарів в нашому регіоні все менше, а їх зобов’язують писати й писати історії хвороб, правильно рахувати дні лікарняних, «шрафують» за неправильно пораховані оті дні та є й інша бюрократія.

Лікарнею керують депутати, які мають політичні амбіції, та не завжди думають про проблеми людей, лікарів та комунальних закладів. Ось в такому трикутнику влада- пацієнт-лікар живемо, ходимо по колу проблем. На наш погляд, найкращу позицію в цьому зараз має місцева влада, що потрібно змінити!

Тому реформи потрібні. Сподіваємось, що вони пройдуть поступово без колапсу. Але усім треба вчитись новим відносинам з лікарем та установою, та як завжди знати свої права та обов’язки.

Пропонуємо Вам, шановні жителі району, підбірку матеріалів з веб-сайту Міністерства охорони здоров’я щодо реформ. Перша добірка матеріалів стосується сімейної первинної медицини.

 

Отже. Медична реформа розпочнеться в 2018 році, буде фінансування по-новому, але за поправкою  в закон були внесені перехідні положення, за якими протягом 2018-2019 років за рішенням Кабміну комунальні установи, що надають первинну медичну допомогу ( Новопсковський центр первинної медико-соціальної допомоги) можуть фінансуватися за старим порядком шляхом отримання медичної субвенції. Але основний вектор реформи – “гроші йдуть за пацієнтом” – збережено. Якщо раніше за рахунок бюджету фінансувалося утримання лікарні, то тепер держава буде оплачувати медичну послугу, надану конкретному пацієнту.

З 2020 року нові правила фінансування будуть застосовані до вторинної медицини (Новопсковське РТМО). По цьому питанню працює госпітальна рада Північного госпітального округу.

Що ж таке первинна медицина? Чим скоріше людина звертається по допомогу до свого сімейного лікаря, чим менше затягує звернення, чим кращий цей лікар – тим менше у неї взагалі шансів потрапити на вторинний рівень. Більшість проблем повинні  нормально розв’язуються на первинці.

 

 

 ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

До програми медичних гарантій, яка і буде впроваджуватись протягом декількох років, тепер входить повна оплата державою медичних послуг, пов’язаних з наданням:

 • екстреної,
 • первинної, вторинної та третинної медичної допомоги,
 • паліативної (лежачі хворі) медичної допомоги,
 • медичної реабілітації,
 • медичної допомоги дітям до 16 років,
 • медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Існує ризик, що людині доведеться чекати нетермінової операції. Щоб отримати цю послугу раніше, можна звернутися до приватної лікарні або купити поліс добровільного медичного страхування, тобто, платити за медичні послуги. Проте оплата вже не буде тіньовою, як зараз.

Скоріш за все в перші роки в рамках програми державних медичних гарантій не будуть закупатися стоматологічні послуги.

Для фінансової підтримки громадян, закон передбачив можливість призначення медичних субсидій за рахунок державного або місцевого бюджетів. Порядок їх призначення буде додатково прийнятий Кабінетом міністрів України.

До гарантованого державою пакету медичної допомоги входять не лише медичні послуги, а й лікарські засоби.

При лікуванні амбулаторно, лікар має надавати пацієнту рецепт, за яким він отримає необхідні ліки в аптеці .

До 1 січня 2020 року ліки будуть видаватись за обмеженим переліком медичних послуг, а після – повністю за програмою медичних гарантій. Вже з 2018 року збільшується до 400 найменувань ліків, які будуть видаватись безкоштовно або із знижкою.

Пацієнт входить в систему державних медичних послуг шляхом подання декларації  за власним вибором лікаря, який надаватиме йому первинну медичну допомогу.

В подальшому саме його направлення до спеціалістів вторинної та третинної ланки буде запорукою отримання послуг за рахунок держбюджету. З 2020 року лікування у вторинній медицині без направлення лікаря первинку буде за особистий кошт хворого. Отже, треба вчитись обирати лікаря, підписувати декларацію з ним та налагоджувати стосунки.

Узаконюється електронна система охорони здоров’я E Health ( в перекладі електронне здоров’я). Чітко прописується механізм безпеки особистих даних пацієнта. Доступ до них буде мати лише лікар, який надає первинну медичну допомогу та якого обрав пацієнт.

Всі інші – лише за згодою пацієнта, окрім випадків загрози життю людини або неможливості проходження системи ідентифікації. Отримання згоди буде відбуватись через процедуру авторизації з використання мобільного номеру.

Призначені ліки можна буде отримати в аптеці за електронним рецептом безкоштовно або з частковою оплатою.

На основі електронного рецепту аптеки будуть отримувати відшкодування вартості ліків з держбюджету (реімбурсація).

Встановлюються права і обов’язки пацієнтів.

Тепер ми, зокрема, маємо право на:

 • отримання медичної допомоги за рахунок держбюджету,
 • отримання безкоштовно інформації про програми медичних гарантій та  послуги, які в них входять,
 • можливість вибору лікаря.

До обов’язків пацієнта входить: надання лікареві правдивої інформації, проходження медоглядів, виконання рекомендацій лікаря. У випадку невиконання приписів лікаря, в нього залишається право відмовитися від пацієнта.

Роз’яснення про реформу первинки.

 

 

Чого від неї чекати пацієнтам та лікарям?

 

Ваш лікар

Реформа розпочнеться з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Ви можете звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, як тільки відчуєте необхідність в обстеженні чи лікуванні. У розвинених країнах лікарі первинної меддопомоги без госпіталізації вирішують до 80% медичних звернень за допомогою сучасних знань, базової апаратури та найбільш розповсюджених аналізів та ліків.

Усі ці послуги будуть 100% покриватися з державного бюджету. Ваш лікар стане агентом сім’ї в системі охорони здоров’я. Він буде слідкувати за здоров’ям і повністю забезпечувати первинну діагностику. Для цього лікар має бути мотивований, передусім — фінансово.

З 2018 року заклади первинної медичної допомоги, які уклали контрак з Національною службою здоров’я, почнуть отримувати фінансування за новою моделлю — щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір. Водночас розмір виплати на молодих людей та людей похилого віку суттєво відрізнятиметься з урахуванням збільшення кількості звернень у зв’язку з віковими особливостями.

Важливо пам’ятати, що заклад первинної ланки отримує за вас кошти і тоді, коли ви здорові. Чим менше ви хворієте, тим менше у лікаря роботи, а доходи ті самі. Так ми стимулюємо лікарів дбати про своїх пацієнтів. Ця модель ефективно працює в усьому світі.

Які послуги надаватиме ваш лікар?

Лікар первинної медичної допомоги — це спеціаліст, який має всю інформацію про ваше здоров’я. Завдяки цьому він бачить взаємозв’язки та може визначити, на якій стадії потрібне втручання профільного спеціаліста.

Інформація про стан здоров’я пацієнта буде міститися в електронній системі охорони здоров’я. Навіть коли громадянин перейде до іншого лікаря, уся інформація буде доступна.

Головний обов’язок лікаря первинної медичної допомоги — вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії. А також надати невідкладну допомогу при гострих станах і раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, гострому і раптовому болю, порушенні серцевого ритму, кровотечі, інших станах, захворюваннях, отруєннях і травмах, що потребують невідкладної допомоги.

Чи буде цей лікар саме лікувати?

Так. Лікар первинної допомоги, згідно з відповідним протоколом лікування, обстежує пацієнта та призначає необхідні аналізи, більшість з яких будуть проводитися одразу в амбулаторії. На основі отриманої інформації сімейний лікар приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта.

За необхідності сімейний лікар дає направлення до профільних спеціалістів.

Що ще входитиме в його обов’язки?

 1. профілактика захворювань у груп ризику;
 2. вакцинація;
 3. видача медичних довідок та лікарняних листків;
 4. видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих.

 

Так буде виглядати декларація про вибір лікаря, яку треба буде підписати кожному члену сім’ї.

 

 

Сімейний лікар

 

У селах сімейного лікаря обирає місцева громада

Тарифні ставки заробітної плати для лікаря первинної допомоги будуть скасовані. Сільські громади, нарешті, зможуть суттєво покращити первинну допомогу. Створивши для лікаря гарні умови життя і праці, села зможуть запросити перспективних спеціалістів. Гідну заробітну плату забезпечить держава.

Кваліфіковані лікарі готові працювати в селах, якщо на додаток до хорошої зарплати вони матимуть житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та  відшкодування витрат на пальне для службового транспорту.

Якщо в селі проживає невелика кількість людей, один сімейний лікар може обслуговувати декілька населених пунктів, які розташовані поряд. У цьому випадку лікар отримує підтримку декількох місцевих громад.

Як буде пов’язаний ваш лікар та спеціалізовані медичні заклади?

З 2020 року держава покриватиме обстеження, консультацію та призначення лікування лікаря спеціалізованого або високоспеціалізованого медичного закладу тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги. Оскільки, згідно зі статистикою, більшість звернень громадян знаходяться в компетенції сімейного лікаря без залучення профільного спеціаліста або припадають на екстрені виклики.

Сімейний лікар не може виписати направлення до конкретного спеціаліста та/або конкретного закладу. Він тільки зазначає профіль вузькоспеціалізованого лікаря. Пацієнт самостійно вирішує, куди йому звернутися.

До 2020 року звертатися до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів пацієнти можуть як за направленням, так і самостійно.

А якщо ваш сімейний лікар не доступний?

Коли ваш сімейний лікар у відпустці або на лікарняному, заклад первинної медичної допомоги або сам лікар, якщо це приватна практика, забезпечує на цей час заміну. Якщо ви знаходитеся у чужому місті, і вам необхідна первинна медична допомога, можна звернутися до найближчого чергового центру первинної допомоги.

Як обрати лікаря?

Ви можете обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місяця вашого проживання чи реєстрації.

Якщо ви вже маєте лікаря, який доглядає вас або членів вашої родини, ви до нього звикли і ви йому довіряєте, просто підпишіть з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України заплатить вашому лікарю за вас. Якщо лікар, який вів вас до початку приписної кампанії, не влаштовує, саме час знайти того, кому ви готові довірити своє здоров’я.

Де шукати лікаря?

Дізнайтеся про сімейних лікарів, які працюють у найближчих до вас амбулаторіях сімейної медицини або поліклініках.

Розпитайте сусідів та знайомих, чи подобається їм їхній сімейний лікар, чи влаштовують їх його методи профілактики, обстеження та лікування.

Зверніться у місцевий відділ охорони здоров’я, де вам зможуть надати інформацію про сімейних лікарів у вашому населеному пункті чи районі.

До початку приписної кампанії буде створена єдина відкрита електронна база, прив’язана до мапи, де ви також зможете обрати лікаря, до якого зручно та швидко дістатися.

Визначилися з лікарем. Що далі?

Як тільки буде оголошено про початок приписної кампанії, ви зможете підписати декларацію із сімейним лікарем.

Ви можете підписати декларацію у будь-який час, навіть під час першого звернення.

Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки ви не вирішите змінити лікаря.

Поки лікар не набере 2000 пацієнтів, він не може відмовити в підписанні декларації.

Педіатрія

Реформа первинної ланки не скасовує педіатрів. Навпаки — педіатри отримають фінансові заохочення на тих же умовах, що і сімейні лікарі, адже так само є лікарями первинної медичної допомоги. При цьому річна фіксована виплата на кожну дитину буде навіть вища за середню.

Так само як і сімейного лікаря, громадяни можуть обирати окремо педіатра для своєї дитини. Або обслуговуватися всією сім’єю в одного сімейного лікаря. Проте Декларацію про вибір лікаря має підписати кожен член родини особисто.

Педіатр безоплатно вакцинує дітей згідно з календарем профілактичних щеплень

Екстренна допомога

Коли громадянину необхідна екстрена спеціалізована допомога, він звертається до будь-якого закладу екстреної допомоги (103). Лікування випадків, які загрожують життю, будуть покриті державою на 100%.

Спеціалізовані медичні заклади

Реформування моделі фінансування медичних установ спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги розпочнеться з 2020 року. До цього часу відбудеться реформування системи первинної допомоги та буде зібрана необхідна статистика, щоб втілити зміни на вторинній і третинній ланці. На рівні спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги держава сплачуватиме напряму медичному закладу за кожну надану медичну послугу за прозорими та єдиними для всієї країни тарифами. Тариф включатиме усі витрати: і на ліки, і на ремонт обладнання, і на роботу медиків.

Щороку об’єм послуг, гарантованих державою, та тарифи будуть затверджуватися Верховною Радою в рамках Державного Бюджету, цей документ матиме назву програма медичних гарантій. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена на 2020 рік. Усі тарифи будуть обґрунтованими та відкритими.

Це означає, що в рамках гарантованого державою пакету медичних послуг, держава покриє 100% вартості лікування, включно з витратними матеріалами і ліками.

Червоний список послуг

Одночасно існуватиме так званий червоний список послуг, які не ввійдуть у державний гарантований пакет. Це можуть бути додаткові послуги та ті, які не є життєво необхідними. Наприклад, естетична стоматологія, пластична хірургія та інші. Вартість цих послуг громадяни будуть сплачувати самостійно.

Червоний список послуг так само буде змінюватися з року в рік, залежно від того, який об’єм послуг зможе гарантувати держава.

Чим раніше  людина звертається по допомогу до свого сімейного лікаря, чим менше затягує звернення, чим кращий цей лікар – тим менше у неї взагалі шансів потрапити на вторинний рівень. Більшість проблем нормально розв’язуються на первинці.

Далі буде.

 

 

З повагою, ГО «Моя Новопковщина»