Медична реформа: прості відповіді на складні питання

 

Під такою назвою у м. Сєвєродонецьку 12 березня пройшла зустріч-конференція  у форматі «питання-відповіді»  з Гончарем Євгенієм – членом громадської ради при МОЗ України , експертом коаліції «Реанімаційний пакет реформ» за підтримки USAID та ВОСТОК-SOS, на якому були присутні і члени ГО «Моя Новопсковщина». Гончар Євгеній сам за освітою сімейний лікар і має практику з цього питання.

Він повідомив, що сучасна система медицини перетворилась на проблему і для лікарів, і для пацієнтів. Недостатнє державне фінансування чи неефективна влада, а винен лікар, і він вирішує ці проблеми.

На зустріч прийшло багато людей, серед них були прості жителі, працівники охорони здоров’я області, громадськість. Відчувається, що люди і медики стурбовані реформою. Доповідач розповів про основні моменти та терміни впровадження реформи. Питань було дуже багато, деякі громадяни взагалі не мають жодного поняття про принцип та причини реформи. Одні представники медицини-первинки стурбовані відсутністю достатньої кількості сімейних лікарів, особливо в містах та у населених пунктах, близьких до сірої зони. Інші задають питання, що робити, коли до лікаря мало звернень громадян за підписанням декларації. Головні лікарі турбуються, що робити з фельдшерами на селі, які не входять у програму фінансування первинки, адже кошти заробляє лише лікар.Усіх турбувало питання «оптимізації» кадрів. Відповіді надавались, та не усі ними були задоволені, в житті усе складніше.

Нагадуємо, що реформа медицини стартувала з січня 2018 року. В цьому році планується реформувати первинну ланку медицини шляхом утворення на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги комунальні некомерційні підприємства, керівника нового підприємства планується визначати за конкурсом. Це підприємство буде при’єднано до Національної служби здоров’я України , яка буде фінансувати підприємство за кожного пацієнта, з яким укладається декларація, за даними комп’ютерної бази даних. Заробітну плату в цьому підприємстві лікарі будуть визначати самі. Лікарі можуть працювати самостійно, як підприємці, та отримувати кошти на свій рахунок. Та тут можуть бути проблеми в обслуговуванні пацієнтів під час відпустки лікаря або його хвороби. В колективі все ж легше віднайти заміну. Багато питань  може вирішити місцева влада – і часткову оплату комунальних послуг, автомобіль, ліки, обладнання лікарень, ФАП-ів для виїзних прийомів сімейних лікарів, тощо. Вхід в систему охорони здоров’я для отримання оплати послуг за рахунок бюджету може бути лише через сімейного лікаря, або через екстренну допомогу. Лікарні в звичному для нас вигляді можуть працювати і надалі, якщо місцева влада зможе їх фінансувати за свій кошт, для отримання фінансування з державного бюджету неодмінно необхідно реформувати заклади. Пацієнти можуть і надалі користуватись послугами лікарів вторинної медичної допомоги за свій кошт, без звернення до сімейного лікаря.

На сайті МОЗ розміщено зараз Проект наказу МОЗ щодо Порядку надання первинної медичної допомоги   (http://moz.gov.ua/article/public-discussions/proekt-nakazu-%C2%ABpro-zatverdzhennja-porjadku-nadannja%C2%A0-pervinnoi), а також інші порядки. Представник громадської ради МОЗ закликає прийняти участь в обговоренні та надати пропозиції на електронну адресу міністерства .

Представник громадської ради повідомив також, що Україна забезпечена лікарями на рівні країн Європи, просто вони розподілені за місцем знаходження нерівномірно і за спеціальностями. Відзначив, що в жодній країні немає такої послуги, як виїзд лікаря додому, або «денний стаціонар». Повідомив, що лікарні в процесі реформ будуть забезпечувати пацієнтів певним набором медичних послуг за рахунок держави, кількість таких послуг може збільшуватись. Вторинний та третинний рівні будуть надавати послуги із співфінансуванням пацієнтів, що практично є і зараз, адже «безкоштовної» медицини вже немає, не дивлячись на те, що держава виділяє великі кошти. Бюджет охорони здоров’я в країні цього року – 100 млрд. грн.

Розповів про програму «доступні ліки», яка успішно реалізується і планується розширюватись надалі.

Доповів про затверджений Національний перелік ліків, в який включено ліки з переліку перевірених ліків Всесвітньої організації охорони здоров’я. Адже наразі дуже багато продається «фуфломіцинів», тому Міністерство охорони здоров’я визначило доступні ефективні перевірені ліки. Перелік таких ліків теж буде розширюватись. Порадив прислуховуватись до лікаря та відзначати, чи він користується «доказовою» (перевіреною) медициною, чи виписує й рекомендує ліки на свій розсуд та досвід, і вирішувати питання, якими ліками лікуватись вам. Повідомив, що лікарні повинні мати запас ліків з цього переліку за рахунок бюджету, щоб забезпечити пацієнтів мінімальним необхідним набором.

 

 

 

    З повагою, ГО «Моя Новопсковщина»