Бізнес на донорстві крові в Новопсковському районі

Слово «донор» походить від латинського donо — дарувати. Кожного дня на нашій планеті тисячі людей безкорисно дарують, віддають частинку себе, що дає змогу рятувати життя іншим. Світовий досвід свідчить, що стан донорства в країні залежить перш за все від морально-етичного клімату в суспільстві.

Донорство крові є процедурою, яка виконується в Україні на сучасному обладнанні, надає донорам можливість безкоштовно пройти медичне та лабораторне обстеження, отримати певні пільги і найголовніше — отримати величезне моральне задоволення від того, що своїм вчинком він, можливо, врятував чиєсь життя.

Який же морально-етичний клімат у цьому питанні в нашому районі, та чи сприяє він розвитку такої благодійної справи?

В процесі здійснення громадського аудиту адміністративної та господарської діяльності закладу охорони здоров’я району – Новопсковського РТМО в рамках проекту «Сприяння дієвому громадському контролю за діяльністю Новопсковського РТМО» за підтримки  міжнародного фонду «Відродження», аналізуючи витрати цього закладу (код 01983594)  через відкриту систему Є-дата (єдиний портал використання публічних коштів), ми звернули увагу на перерахування коштів лікарнею ДП КГХ Новопсковської РСС (дочірнє підприємство комбінату громадського харчування Новопсковської райспоживспілки, керівником якого є Корєнєва Н.С., Ковтун В.М., (код 01745191) за  «харчові набори для донорів».

За інформацією Новопсковського РТМО, в 2017 році 368 донорам було витрачено на харчування 13,1 тис грн., план по донорам виконано лише на 64 відсотки. За здану кров виплат не проводилось.

З жовтня місяці 2017 року Луганською ВЦА було встановлено вартість харчового набору для донора –  55 грн. Коштами для виплати харчування є державна медична субвенція та ще й, за інформацією Новопсковського РТМО, медична субвенція Новопсковської селищної ради Новопсковської ОТГ.

Що говорить про це законодавство.

Законом України  «Про донорство крові та її компонентів», Наказом МОЗ визначено норма харчування донора в день здавання крові для забезпечення донора певною кількістю кілокалорій для відновлення сил. Ось саме цей набір продуктів в нашій області Луганська ВЦА оцінила в 55 грн!

 

 

Затверджено
наказом МОЗ України

від 27.04.1998 № 101

                     Норми харчування донора в день здавання крові та (або) її компонентів

Найменування продукту Кількість у грамах
М’ясо (яловичина, птиця) 300
Риба 30
Масло вершкове 20
Олія 5
Крупа різна і макаронні вироби 40
Яйце куряче 1 шт.
Молоко 200
Цукор 35
Борошно пшеничне 10
Хліб житній 150
Хліб пшеничний 150
Картопля 200
Капуста 100
Буряк 30
Морква 50
Цибуля 20
Сухофрукти 20
Фрукти свіжі 300
Сік 100
Чай 0,3
Какао 40

Енергетична цінність   набору   продуктів   харчування    має становити від 2000 до 2200 ккал.

Отже, у день здачі крові та (або) її компонентів донора забезпечують безкоштовними сніданком та обідом калорійністю 2200 ккал за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. На сніданок – гарячий солодкий чай з булочкою, на обід – усе інше. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

В нашому районі донора, Новопсковське РТМО, яке здійснює забір крові, забезпечує лише гарячим чаєм. Після здачі крові донору видається талон вартістю 55 грн., на суму якого він зможе отоваритись в комбінаті громадського харчування (колишній ресторан), що є порушенням законодавства і прав донора. Законом передбачено, що донора необхідно саме нагодувати добрим обідом за рахунок закладу охорони здоров’я, або надати кошти готівкою. Видачу жодних талонів законодавством не передбачено.

Наша ж влада вирішила зробити «добру справу» комбінату ГХ, який наближений до керівництва влади району, перераховуючи туди кошти з рахунку Новопсковського РТМО за «харчові набори донорів», замість того, щоб просто віддати кошти донору. Комбінат ГХ є прибутковою організацією, на відміну від бюджетної установи лікарні, у свої обіди чи інші харчові вироби, закладає прибуток, тому донор аж ніяк не може отримати вартість встановлених МОЗ продуктів на суму 55 грн., та й обідом з певних продуктів відповідної калорійності не забезпечує. Окрім того, не кожен ослаблений після зданої крові донор йтиме в кінець Новопскова з лікарні за отими невідомими «харчовими наборами» до буфету колишнього ресторану, тому не всі талони можуть бути використані. А хто взагалі бачив звіти по донорству? Хто відслідкує, чи дійсно сума коштів, перерахована в комбінат громадського харчування, відповідає кількості донорів, які здали кров і отоварились? Виникає питання: а чи за донорів думає влада, утворюючі таку систему харчування донора? Отже, бізнес на крові!?

І це відбувається роками, а колись же і донорів було багато!

Окрема тема і оплата за саму здану кров, яка теж має свою вартість – 160 грн. за літр. Хоча донор може здавати її добровільно, але харчування донора обов’язкове!

Тому публічно звертаємось до Новопсковської райдержадміністрації, яка контролює стан  виконання законодавства на території району,- привести харчування донорів у відповідність законодавству, а також сприяти утворенню гарної атмосфери в закладі охорони здоров’я, який здійснює забір крові, адже контакт та комфорт – це передумова  того, що люди стануть постійними донорами.

Нижче для донорів розміщуємо інформацію стосовно їх прав. Дякуємо донорам району за їх  потрібну справу, за частину свого здоров’я, подарованого іншим!

 

Пільги, які надаються донорам

У день здачі крові та (або) її компонентів, а також у день медичного обстеження працівник, який є, або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності зі збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-­виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня здачі крові та (або) її компонентів, у тому числі у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня здачі крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день здачі крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.

У разі здачі крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день здачі крові.

Виплата середнього заробітку, зазначеного у частинах першій, другій та третій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи здачі крові та (або) її компонентів.

Донорам, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга цим донорам надається протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25% встановленої у навчальному закладі стипендії протягом 6 міс після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.

Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Таким особам видається відповідне посвідчення і вручається нагрудний знак «Почесний донор України» в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Почесні донори України мають право на:

  • безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
  • пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
  • безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
  • першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
  • позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
  • використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
  • отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
  • отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.

 

 

 

ГО «Моя Новопсковщина»